Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Firma z branży spożywczej wniosła pozew przeciwko Komisji Europejskiej, w którym żądała stwierdzenia częściowej nieważności rozporządzenia Komisji (UE) 2020/1085 zmieniającego załączniki II i V do rozporządzenia (WE) nr 396/2005 w zakresie, w jakim ustalono w nim najwyższe dopuszczalne poziomy pozostałości chloropiryfosu w bananach lub na ich powierzchni na poziomie 0,01 mg/kg.
Jako uzasadnienie skargi Strona podniosła, że zaskarżone rozporządzenie jest niezgodne z prawem, ponieważ Komisja nie uwzględniła badań Josepa Carrerasa, co stanowi oczywisty błąd w ocenie i naruszenie art. 2 lit. a) i f) rozporządzenia nr 396/2005.
Sąd nie podzielił stanowiska Strony, uznając, że „Komisja mogła zasadnie uznać, że badanie Josepa Carrerasa nie świadczyło o znaczącej zmianie dostępnej wiedzy naukowej i technicznej, mogła ona stwierdzić, że nie jest to istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę w celu wypełnienia ciążącego na niej obowiązku starannego i bezstronnego zbadania wszystkich istotnych okoliczności danego przypadku”. Na tej podstawie skarga została oddalona.
Przeczytaj także
Bakterie kwasu mlekowego są bakteriami mającymi zdolność do przeprowadzania fermentacji mlekowej (fermentacja węglowodanów z wytworzeniem kwasu mlekowego) w warunkach beztlenowych.
Dopuszczalność sprzedaży alkoholu przez Internet od lat wywołuje w naszym kraju wiele kontrowersji. W tym temacie zapadło już wiele orzeczeń sądów oraz decyzji organów administracyjnych.
Sąd uchylił zarządzenia pokontrolne wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, w których organ zarządził skorygowanie sprawozdania strony w zakresie całkowitej masy marnowanej żywności oraz wysokości opłaty za marnowanie żywności.
Polecane produkty