Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rosnące koszty świadczenia usług, brak kierowców, brak pracowników magazynowych… Branża logistyczna jest uznawana przez rynek za barometr dla całej gospodarki. Sektor ten bardzo szybko odczuwa tendencje panujące na rynku ponieważ operator logistyczny łączy interesy dostawców i odbiorców. Wysokie oczekiwania wobec cen i jakości świadczonych usług dotykają operatorów logistycznych, którzy zmuszeni są do ciągłego optymalizowania swoich procesów tak, aby sprostać wymaganiom rynku. W ostatnich latach doszło do wzmożenia kilku trendów, których kumulacja ma duży wpływ na działanie branży TSL. Wśród kluczowych czynników wpływających na branże logistyczną możemy wymienić przede wszystkim wzrost kosztów pracy, niski poziom bezrobocia powodujący niedobór m.in. kierowców oraz pracowników magazynowych, rosnące koszty energii, ograniczoną dostępność środków transportu w odniesieniu do zapotrzebowania oraz zmieniające się oczekiwania pracowników, a także nowe regulacje prawne.
Według raportu PwC „Rynek pracy kierowców w Polsce” szacuje się, że na chwilę obecną brakuje w Polsce około 100 000 kierowców, a do 2025 roku deficyt pogłębi się do 300 000. Na taki stan rzeczy ma wpływ brak nowych, chętnych osób do podjęcia pracy w zawodzie kierowcy ze względu na czasochłonność i duży koszt uzyskania niezbędnych kwalifikacji, jak i stały odpływ kierowców z Polskiego rynku pracy. Z jednej strony wielu kierowców emigruje zarobkowo i podejmuje pracę w Europie, z drugiej strony kierowcy odchodzą na emerytury.
Podobna sytuacja dotyczy również wykwalifikowanych pracowników magazynowych, których deficyt jest szczególnie widoczny w regionach Polski, w których zlokalizowane są centra dystrybucyjne Fresh Logistics Polska. Według badania „Monitor Rynku Pracy” przeprowadzonego w 2018 roku przez Randstadt głównym powodem odejść pracowników magazynowych jest wysoka podaż miejsc pracy w zawodach stacjonarnych, aspekty finansowe, a także chęć założenia własnego biznesu.
VI Kongres Bezpieczeństwa Żywności
Jak sobie radzić w obecnych ciężkich czasach? Które elementy procesu można zoptymalizować, gdzie pracę dotychczas wykonywaną przez człowieka można wykonać za pomocą rozwiązań automatycznych i robotów? W trakcie prezentacji wygłoszonej przez ekspertów Fresh Logistics Polska podczas VI Kongresu Bezpieczeństwa Żywności, który odbędzie się już 11 września dowiedzą się Państwo:
Zapisy oraz pełen harmonogram dostępne na stronie: http://foodcongress.org/
Przeczytaj także
Liczba osób chorujących na cukrzycę na całym świecie stale rośnie. Według danych z 2017 roku na cukrzycę chorowało ponad 425 milionów dorosłych.
W dobie coraz większej produkcji, fluktuacji personelu i rosnących wymagań odbiorców co raz trudniej zapanować nad obszarami higieny, zachowań pracowniczych a co za tym idzie bezpieczeństwa produktu.
Certyfikat VLOG (non GMO), dotychczas znajdujący zastosowanie głównie w branży mleczarskiej, staje się coraz bardziej popularny w innych sektorach produkcji żywności.