Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jak informuje rzecznik tarnowskiej policji – policjanci z Tarnowa we współpracy z funkcjonariuszami CBŚP zabezpieczyli 1054 kilogramowe opakowania podrobionej kawy znanego i uznanego producenta, o wartości co najmniej 80 tysięcy złotych. Ustalono, że produkt trafiał zarówno na rynek polski jak i zagraniczny. Zatrzymanemu w sprawie postawiono zarzut wynikający z ustawy o prawie własności przemysłowej, może mu grozić do 5 lat pozbawienia wolności.
Sytuacja sprzed roku?
Blisko rok temu miała miejsce podobna sytuacja. Policjanci częstochowskiego CBŚP zabezpieczyli 24 tony podrabianej kawy w opakowaniach znanej włoskiej marki o wartości 1,3 mln złotych. Policjanci CBŚP zabezpieczyli wtedy również kompletną linię produkcyjną wraz z wszystkimi niezbędnymi elementami umożliwiającymi porcjowanie i pakowanie kawy.
Zafałszowania kawy
Zdarza się, że do kawy dodawane są substancje wypełniające, które co prawda zazwyczaj nie są szkodliwe dla konsumenta, jednak obniżają jakość produktu poprzez zmianę smaku oraz aromatu. Przykładowymi wypełniaczami dodawanymi do mielonej kawy mogą być tańsze składniki takie jak: kukurydza, cukier, soja, nasiona acai. Wykrycie ich przez przeciętnego konsumenta jest praktycznie nie możliwe, ze względu na proces mieszania oraz palenia. Badania przeprowadzone w laboratoriach GIJHARS wykazują także, że kawa mielona często fałszowana jest produktami zbożowymi. Oprócz powyższych zafałszowań istnieje również możliwość, że w kawie palonej może znaleźć się niedeklarowany dodatek kawy zielonej. Często spotykaną praktyką, jest również podawanie przez producentów nieprawdziwych danych o pochodzeniu surowca.
Przeczytaj także
Akryloamid jest organicznym związkiem chemicznym powstającym w niektórych środkach spożywczych podczas obróbki w temperaturze co najmniej 120 st.C. Produkty te zawierają przede wszystkim cukry i aminokwasy...
Skuteczne pobieranie oraz analiza próbek są bardzo ważnym aspektem urzędowych kontroli żywności. Istnieje wiele metod fizyko-chemicznych i biologicznych dostępnych do monitorowania żywności oraz pasz, jednak wiele...
Breedcafs to europejski projekt badawczy, którego celem jest dostosowanie sposobu uprawy kawy do zmieniających się warunków klimatycznych.