Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Zafałszowania Żywności - Duńska Organizacja Konsumencka ostrzega - 40% badanych próbek oregano zafałszowana

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności, Składniki Żywności

Wyniki badań jakości oregano przeprowadzonych przez duńską organizację konsumencką są niepokojące – w czterech, spośród dziesięciu badanych próbek przyprawy, znajdował się inny materiał roślinny. Ponadto jego ilość wskazuje na to, iż mało prawdopodobne jest, żeby było to przypadkowe zanieczyszczenie. W trzech badanych przyprawach, oregano stanowiło jedynie 50% masy produktu, zaś w czwartej tylko 70%. Wśród pozostałych składników, których obecność była niezgodna z deklaracją umieszczoną na opakowaniu przyprawy, znajdowały się suszone liście innych roślin takich jak drzewo oliwne czy mirt.

Badania przeprowadziła duńska organizacja konsumencka Forbrugerrådet Tænk. Próbki poddano analizie laboratoryjnej z wykorzystaniem spektroskopii fourierowskiej (FT-IR) oraz modelowania chemometrycznego i spektrometrii masowej w celu potwierdzenia. Przyprawy zostały zakupione w supermarketach i mniejszych sklepach w okolicach Kopenhagi latem 2017 roku. Badania prowadzone były również w okresie letnim. Forbrugerrådet Tænk poddał badaniom 10 różnych, dostępnych na rynku przypraw oregano.

Jak twierdzi Gitte Sørensen, jeden z członków organizacji: “Jako organizacja konsumencka nie możemy przetestować wszystkich, znajdujących się na rynku produktów, ale możemy zwrócić uwagę na problem. Do badania wybraliśmy pojedyncze produkty z pojedynczych partii produkcyjnych. Wiadomo, że pomiędzy poszczególnymi partiami mogą występować różnice”. Gitte Sørensen zwraca jednak uwagę na to, iż ważne jest, by produkt, który trafia do konsumenta był powtarzalny, a jego skład odpowiadał deklaracji na opakowaniu. Podkreśla, że trzeba zrobić wszystko, by konsument nie miał wątpliwości odnośnie składników produktu.

Wszystkie przyprawy przebadane przez Forbrugerrådet Tænk były zaimportowane do Danii. Organizacja poinformowała o niepokojących wynikach badań odpowiednie władze. 

  • W oregano sygnowanym markami: Änglamark, Robero Krydderier Oregano i Kilic Oregano zawartość samego oregano mieściła się w granicach od 50 do 70% masy produktu
  • W oregano sygnowanym marką Budget zawartość samego oregano wyniosła 70% masy produktu
  • Oregano z marek Santa Maria, Sonnentor, Urtekram, Krydderispecialisten, Flying Tiger i Anna & Claras Specialiteter było wolne od zafałszowań, nie zawierało domieszki innego materiału roślinnego

Fødevarestyrelsen - duńska agencja weterynaryjna i dietetyczna, zaniepokojona wynikami badań skontaktowała się z Forbrugerrådet Tænk. Agencja pod koniec 2016 roku w ramach własnych badań analizowała próbki oregano dostępnego w duńskich sklepach. Spośród dziewięciu badanych przypraw, w żadnej nie wykazano oznak zafałszowania. Jak twierdzą przedstawiciele agencji: „Wyniki badań opublikowane przez Forbrugerrådet Tænk mogą wskazywać na konieczność przeprowadzenia przez nas ponownej analizy dostępnego na rynku oregano”.

Dla organizacji konsumenckiej Forbrugerrådet Tænk przesłaniem do przeprowadzenia badań jakości oregano były niepokojące wyniki analiz, które odbyły się w 2015 i 2016 roku w Wielkiej Brytanii i Australii. Brytyjska organizacja konsumencka przebadała podczas nich 78 próbek oregano i w 19 z nich wykryła obecność innych składników roślinnych, głównie liści oliwnych, mirry, a nawet czystka. Stanowiły one od 30 do nawet 70% masy produktu. Badania przeprowadzone na terenie Australii wykazały natomiast, iż 7 z 12 analizowanych próbek zostało zafałszowanych poprzez dodatek liści oliwnych i sumaku. Części innych, niż oregano, roślin stanowiły od 50 do nawet 90% masy produktu.

Źródło:

FoodQualityNews: 40% of oregano tested was adulterated

Słowa kluczowe: zafałszowane produkty spożywcze, zafałszowanie żywności, food fraud

 

Wybierz obszar: Food Fraud

Autor: Aleksandra Zawadzka

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn