Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Główny Inspektorat Weterynarii (GIW) uzgodnił z Republiką Namibii „Świadectwo zdrowia dla mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego wywożonych do Republiki Namibii”. Było to możliwe dzięki skutecznym negocjacjom przeprowadzonym przez GIW z przedstawicielami służby właściwej ds. weterynarii Republiki Namibii.
W wyniku negocjacji przeprowadzonych w dniu 16 stycznia br. z przedstawicielami służby właściwej ds. weterynarii Republiki Namibii w dniu 18 stycznia br. nastąpiło ostateczne uzgodnienie zapisów i parafowanie Świadectwa zdrowia dla mięsa drobiowego i produktów z mięsa drobiowego wywożonych do Republiki Namibii.
Ww. świadectwo zostało opublikowane na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii w zakładce: HANDEL/IMPORT/EKSPORT - Wywóz z Polski poza UE - Żywność - Namibia. Ponadto obie strony spotkania wyraziły chęć rozszerzenia i pogłębienia współpracy między Polską a Namibią w kontekście otwarcia rynku namibijskiego dla kolejnych polskich produktów pochodzenia zwierzęcego. Strona namibijska przekazała wzory świadectw zdrowia dla mięsa wołowego, koziego i owczego oraz dla mięsa wieprzowego. Strona polska wyraziła zainteresowanie również eksportem mleka i produktów mlecznych na rynek Namibii i przekazała stosowny wzór świadectwa. Dalsze uzgodnienia zapisów ww. dokumentów będą odbywać się korespondencyjnie.
Źródło: MRiRW, GIW
Przeczytaj także
W minionym roku Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wydał opinie w sprawie przyznania znaku jakości „Poznaj Dobrą Żywność” dla 79 produktów.
Z dniem 31 stycznia 2024 r. wchodzą w życie zmiany związane z wymianą handlową pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią, tj. wprowadzenie wymogu stosowania eksportowych świadectw zdrowia dla produktów pochodzenia zwierzęcego należących do kategorii średniego ryzyka.
Od 19 stycznia 2024 r. będzie się można ubiegać o przyznanie wsparcia na działania promocyjno-informacyjno-marketingowe dotyczące żywności wytwarzanej w ramach systemów jakości żywności. Dofinansowanie pochodzi z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.