Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska wydała pod koniec września br. komunikat dotyczący podwójnej jakości produktów (opublikowany w Dz.U.UE 2017/C 327/01), gdzie wyraziła swoje zaniepokojenie procederem mającym miejsce na rynku Unii Europejskiej, dotyczącym wprowadzania do obrotu w różnych krajach tych samych produktów ale z różnym składem, co może wprowadzać konsumenta w błąd.
W komunikacie tym Komisja wskazuje, że swobodny przepływ towarów nie oznacza koniecznie, że wszystkie produkty w każdej części jednolitego rynku muszą być identyczne. Konsumenci mają prawo kupić produkt, który sami wybiorą, ale jednocześnie podmioty prowadzące przedsiębiorstwa mają także prawo wprowadzać do obrotu i sprzedawać towary o różnym składzie lub o różnych właściwościach, pod warunkiem, że w pełni przestrzegają ustawodawstwa UE (np. przepisów dotyczących bezpieczeństwa produktów, oznakowania lub innego ustawodawstwa horyzontalnego lub sektorowego). Nawet produkty sprzedawane pod tą samą marką mogą mieć różne cechy z uwagi na uzasadnione czynniki, takie jak miejsce wytworzenia lub preferencje klientów danych regionach docelowych. Jednak to, co może niepokoić, to wprowadzanie do obrotu towarów pod tą samą marką, ale z różnym składem, w sposób, który może wprowadzać konsumenta w błąd.
Problem dotyczący podwójnej jakości niektórych produktów zwłaszcza produktów spożywczych, rodzi coraz większe obawy. W marcu 2017 r. Rada Europejska przyjęła inicjatywę Komisji, by zająć się tym problemem. Jak wskazuje przewodniczący Komisji, nie może być konsumentów drugiej kategorii i nie można zaakceptować tego, że „w niektórych częściach Europy sprzedaje się żywność niższej jakości niż w innych krajach pomimo identycznego opakowania i marki”. Komisja ma podejmować działania na różnych frontach w celu odbudowania zaufania klientów i ich wiary w jednolity rynek.
Działanie to zakłada m.in. prowadzenie dialogu z zainteresowanymi stronami (przedstawicielami przemysłu, konsumentami i organami krajowymi) oraz podjęcie praktycznych kroków, by umożliwić odpowiedzialnym organom stosowanie konkretnych środków. Ponadto Komisja pracuje nad konkretnymi środkami mającymi zapewnić wiarygodne i porównywalne dowody i zacznie je najpierw wprowadzać w sektorze żywności. Wspólne Centrum Badawcze opracowuje wytyczne na potrzeby wspólnej metody badań, co stanowić ma krok ku porównywalnym i oficjalnym testom w całej UE.
Kolejnym krokiem ku klarowności i przejrzystości będzie udoskonalenie informacji na temat dokładnej zawartości produktu. W dziedzinie żywności Komisja zastanawia się wspólnie z przedsiębiorstwami, zwłaszcza producentami oraz sprzedawcami detalicznymi żywności, jak zapewnić pełną przejrzystość informacji o składzie produktu (wykraczając poza obecne zobowiązania prawne). Jedną z analizowanych opcji jest kodeks postępowania dla producentów, w którym określono by normy, których należy przestrzegać, by uniknąć problemów związanych z podwójną jakością.
Pełny tekst zawiadomienia można przeczytać tutaj:
Centrum Prawa Żywnościowego: www.food-law.pl
Przeczytaj także
W ostatnim czasie opublikowano rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 października 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej dżemów, konfitur,
W ostatnim czasie unijny rejestr Chronionych Nazw Pochodzenia oraz Chronionych Oznaczeń Geograficznych wzbogacił się między innymi o następujące produkty pochodzące z Francji i Grecji...