Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi masowego wymierania pszczół na świecie, EFSA, tworząc grupę roboczą MUST-B, zgromadziła ekspertów z tej dziedziny, których zadaniem będzie sporządzenie modelu oceny ryzyka związanego ze stanem zdrowia pszczółw Europie.
Naukowcy, działający w ramach tej grupy mają opracować swoją opinię na podstawie zgromadzonych, publikowanych wcześniej danych oraz własnej wiedzy eksperckiej. W ostatnio sporządzonym raporcie podkreślili jednak, iż do stworzenia rzetelnego modelu oceny ryzyka niezbędne będą również bieżące dane, dotyczące populacji pszczół w Europie. EFSA mobilizuje państwa członkowskie do gromadzenia szczegółowych danych, celem ochrony populacji pszczół w Europie.
Zbierane dane
Eksperci z MUST-B w swoim raporcie wskazują jakie dokładnie dane będą pomocne w tworzeniu oceny ryzyka oraz z jakich obszarów powinny być one zbierane. Z rozmowy z przewodniczącym grupy, profesorem Simon’em More wynika, iż sporządzenie rzetelnego opracowania, dotyczącego stanu zdrowia pszczół w Europie jest nie lada wyzwaniem. Przewodniczący grupy podkreślił, że konieczne jest, aby dane zbierane z obszarów występowania pszczół były gromadzone z wykorzystaniem precyzyjnej, zatwierdzonej metody, co zagwarantuje ich reprezentatywność. Profesor zwrócił również uwagę na kwestię automatyzacji narzędzi, która pozwoliłaby zniwelować problem zmienności wyników. W tym zakresie obiecujące wydają się być zaprezentowane na tegorocznej konferencji SETAC wyniki badań, które wskazują na znaczne postępy w rozwijaniu takich narzędzi. Jak podkreśla profesor Simon More: „ wysiłki te należy kontynuować w celu poprawy jakości oraz harmonizacji danych i tym samym stworzenia bardziej rzetelnej oceny ryzyka, która ostatecznie przełoży się na zdrowie pszczół”.
W skład grupy roboczej MUST-B wchodzą eksperci z ośrodków naukowych znajdujących się w 4 różnych państwach członkowskich, różniących się warunkami klimatycznymi i środowiskowymi. Na ich obszarze występują 3 podgatunki pszczoły – to ich dotyczyć ma opracowywana ocena ryzyka.
Zalecenia MUST-B
Grupa MUST-B przedstawiła w swoim raporcie szereg zaleceń w zakresie metod gromadzenia danych wraz z czasem niezbędnym na ich zebranie. W opracowaniu przybliżone zostały także zachowania pszczół, które powinny być szczególnie brane pod uwagę. Eksperci zainteresowani są również zebraniem informacji dotyczących jakości produktów pszczelich.
Jak podkreśla przewodniczący grupy MUST-B, im więcej danych zostanie zgromadzonych, tym lepsze rezultaty uzyskamy: „Zaproponowaliśmy 4 początkowe miejsca pozyskiwania danych ale biorąc pod uwagę różnorodność krajobrazów, klimatów, podgatunków, praktyk pszczelarskich i rolniczych w Europie, posiadanie informacji z innych krajów byłoby niezwykle użyteczne”.
Sympozjum Naukowe
W czerwcu w Brukseli odbyło się sympozjum naukowe zatytułowane: „Gromadzenie i udostępnianie danych dotyczących zdrowia pszczół: europejskie partnerstwo na rzecz pszczół”. Wydarzenie było okazją do przedyskutowania problematyki dostępności, gromadzenia i analizy danych związanych z populacją pszczół i jej zdrowiem. Ostatecznym celem projektu jest rozwiązanie problemu masowego wymierania pszczół w Europie i poza nią.
Źródło:
EFSA: Santé des abeilles : l'EFSA détermine les besoins en matière de collecte des données
Przeczytaj także
Masowa kampania szczepień żywego inwentarza realizowana w południowo-wschodniej Europie pozwoliła opanować rozprzestrzenianie się choroby guzowatej skóry bydła w tym regionie, które zaobserwowano w 2015 i 2016 roku...