Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
1 stycznia 2021 r. Zjednoczone Królestwo znajdzie się poza jednolitym rynkiem oraz unią celną UE. Upływający 31 grudnia br. okres przejściowy w relacjach Unia Europejska – Zjednoczone Królestwo to czas nie tylko na ustalenie warunków przyszłej współpracy, ale również czas na przygotowanie przedsiębiorców na nadchodzące zmiany.
O ile Wielka Brytania nie zawrze dwustronnej umowy handlowej z UE, obrót towarowy między państwami członkowskimi UE, w tym Polską, a Wielką Brytanią będzie od 1 stycznia 2021 roku podlegał analogicznym zasadom i kontrolom granicznym, jak obrót z innymi państwami trzecimi.
Przedsiębiorca eksportujący artykuły rolno-spożywcze na rynek Zjednoczonego Królestwa będzie musiał:
Przedsiębiorca powinien skontaktować się z odbiorcą towaru w Zjednoczonym Królestwie w celu uzgodnienia szczegółowych wymogów dotyczących znakowania produktów.
Zgodnie z dotychczas prezentowanymi szczegółowymi informacjami na rządowej stronie Zjednoczonego Królestwa:
Żywność paczkowana to każda żywność, która jest pakowana przed wprowadzeniem do sprzedaży i nie może być zmieniana bez otwarcia lub zmiany opakowania.
Według opublikowanych przez stronę brytyjską wymagań, na opakowaniu produktu lub na etykiecie dołączonej do opakowania należy umieścić następujące informacje (informacje obowiązkowe):
Zapakowane produkty żywnościowe muszą być opatrzone etykietą z informacją o wartościach odżywczych, jeśli:
Food Standard Agency – Agencja do spraw Norm dla Żywności Zjednoczonego Królestwa przygotowała praktyczny kurs e-learningowy na temat zasad znakowania żywności. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do skorzystania z bogatych zasobów szkolenia.
Na rządowej stronie Zjednoczonego Królestwa dostępne są:
Źródło: IJHARS
Przeczytaj także
KE zaprasza producentów rolnych oraz przetwórców rolno-spożywczych, do wypełnienia ankiety nt. wpływu pandemii COVID-19 na podmioty funkcjonujące w łańcuchu dostaw produktów rolno-spożywczych.
Prezes UOKiK przedstawił zarzuty spółce odpowiedzialnej w ramach grupy kapitałowej za zakupy w sieci Intermarche.
Komisja Europejska zaprasza wszystkich dostawców produktów rolnych i spożywczych do włączenia się w badanie dotyczące nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorstwami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych.