Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
27. sesja Komitetu Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO do spraw Kontroli Żywności w Imporcie i Eksporcie oraz Systemów Certyfikacji (CCFICS) zakończyła się 20 września br. przyjęciem raportu po tygodniu intensywnych dyskusji na szeregiem zagadnień.
W minionym tygodniu Komitet omówił trzy projekty dokumentów standaryzacyjnych. Jeden z nich, projekt wytycznych w sprawie zapobiegania oszustwom żywnościowym i ich kontroli, doczekał się znacznych postępów i w konsekwencji zostanie przekazany do Komisji Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO w celu przyjęcia na kolejnym stopniu procedury w listopadzie bieżącego roku. Celem prac jest dostarczenie właściwym organom do spraw bezpieczeństwa żywności, innym odpowiednim agencjom oraz podmiotom działającym na rynku spożywczym wytycznych w zakresie wykrywania, zapobiegania, kontroli i łagodzenia skutków oszustw żywnościowych, aby pomóc chronić zdrowie konsumentów oraz zapewnić uczciwe praktyki w handlu żywnością oraz paszą dla zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności. Prace nad tym dokumentem rozpoczęły się na forum CCFICS w 2018 roku. Osiągnięte na tegorocznej sesji porozumienie w zakresie zapisów i poszczególnych elementów wytycznych jest dużym sukcesem Komitetu i daje perspektywy na zakończenie prac w najbliżej przyszłości.
Ponadto w trakcie obrad Komitet zgodził się, że projekt skonsolidowanych wytycznych dotyczących równoważności oraz projekt rewizji i aktualizacji zasad identyfikowalności/śledzenia produktów jako narzędzia w ramach systemu kontroli i certyfikacji żywności (CXG 60-2006) wymaga dalszych działań na forum CCFICS. Zatwierdzono też cztery nowe propozycje prac dla Komitetu. Dotyczą one takich kwestii jak mechanizmy odwoławcze w kontekście odrzucenia importowanej żywności czy wytyczne w sprawie standaryzacji sposobu przedstawiania wymogów sanitarnych.
Więcej informacji na temat wspomnianej sesji oraz dokumenty robocze dostępne są na stronie.
Źródło: IJHARS
Przeczytaj także
Władze Austrii przeprowadziły inspekcję zamawianych internetowo suplementów diety, a jej celem był przegląd produktów wysyłanych z krajów spoza Unii Europejskiej. Stwierdzono wysoki wskaźnik niezgodności.
Motywem procedowanych zmian jest urealnienie stawek opłat produktowych dla opakowań objętych systemem kaucyjnym przez uwzględnienie masy opakowań przy określaniu wysokości opłaty
Członkowie Grupy Roboczej omawiają najnowsze trendy, takie jak zafałszowania produktów czy raport alterowanych produktów EFSA. Rozwój zrównoważonej produkcji, kultura organizacyjna, cyfryzacja w przemyśle spożywczym, a także nowe technologie, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo i jakość produktów to także przedmioty dyskusji Grupy.