Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według najnowszych danych CLAL, w pierwszych trzech kwartałach 2017 r. wolumen importu produktów mleczarskich do Chin był znacząco większy niż w analogicznym okresie przed rokiem. Warto zauważyć, że w III kw. 2017 r. roczne tempo wzrostu importu proszków mlecznych, produktów dla niemowląt, mleka płynnego oraz masła, było wyższe niż w pierwszym półroczu br. Spowolniła jedynie dynamika wzrostu serów, a zakupy serwatki w proszku w III kw. były mniejsze niż przed rokiem.
Stale zwiększają się zakupy produktów dla niemowląt. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2017 r. ich import wyniósł 206 tys. t i był o 33% większy w relacji rocznej, a w porównaniu do analogicznego okresu w 2014 r. wzrósł o 126%. Warto zauważyć, że w III kw. 2017 r. zaobserwowano przyspieszenie tempa wzrostu import produktów dla niemowląt. W relacji rocznej był on o 39% większy, podczas gdy w I półroczu 2017 r. dynamika ta wyniosła 29%.
W III kw. br. popyt importowy na proszki mleczne ze strony Chin był zdecydowanie większy niż przed rokiem. Wolumen importu pełnego mleka w proszku do Państwa Środka był dwukrotnie większy niż w III kw. 2016 r., a odtłuszczonego mleka w proszku zwiększył się o 80%. Tempo wzrostu w III kw. było zdecydowanie większe niż w I połowie br. roku. W efekcie w okresie pierwszych trzech kwartałów 2017 r. import PMP wyniósł 398 tys. t a OMP 201 tys. t i był odpowiednio o 16 i 32% większy niż w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. Warto zauważyć, że w porównaniu z rekordowym, 2014 r., wielkość zakupów proszku mlecznych w pierwszych trzech kwartałach roku była odpowiednio o 34 i 4% mniejsza. Co jednak ciekawe, w porównaniu do danych OECD-FAO z lipca br. obserwowane tempo wzrostu importu proszków mlecznych jest znacznie szybsze od zakładanego w prognozach na 2017 r.
W III kw. 2017 r. import masła przez Chiny zwiększył się o 34% (r/r) podczas gdy w okresie pierwszych sześciu miesięcy wzrost ten wyniósł 7% (r/r). Łącznie w pierwszych dziewięciu miesiącach Chiny zakupiły 74,6 tys. t masła, o 16% więcej niż przed rokiem.
Spadło natomiast tempo wzrostu importu serów. W III kw. 2017 r. Państwo Środka zakupiło o 5% więcej serów niż przed rokiem, podczas gdy w I półroczu br. import w relacji rocznej był o 33% większy. Łącznie w trzech kwartałach br. Chiny zakupiły 85 tys. t serów, tj. o 20,4% więcej niż w analogicznym okresie 2016 r. Warto przypomnieć, że lipcowe prognozy OECD-FAO w przypadku importu serów do Chin dla 2017 r. zakładały 36-proc. wzrost.
W przypadku serwatki w proszku, po 13-proc. wzroście w I połowie br., w III kw. 2017 r. Państwo Środka zakupiło o 6% mniej tego produktu niż w analogicznym okresie przed rokiem. W efekcie w pierwszych trzech kwartałach br. import serwatki wyniósł 397 tys. t i w relacji rocznej był o 6% większy.
Autor: Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych, BGŻ BNP Paribas
Przeczytaj także
Od drugiej połowy września ceny skupu trzody chlewnej utrzymują się poniżej średniej z odpowiedniego okresu ostatnich pięciu lat, a także poniżej ich poziomu z analogicznego okresu przed rokiem. Według danych MRiRW w trzecim tygodniu...
Szynka zanieczyszczona pestycydami, zafałszowane sproszkowane mleko, stare mięso sprzedane do sieci fast foodów, preparaty dla niemowląt z melaminą – to tylko początek długiej listy skandali w zakresie bezpieczeństwa żywności, które...
Według raportu chińskich władz, przetłumaczonym przez personel USDA Foreign Agricultural Service (FAS) w Pekinie, wśród żywności importowanej odrzuconej 2016 r. przez chińskie urzędy ds. bezpieczeństwa żywności i higieny, prawie połowa...