Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
22 września był niezwykle intensywnym dniem w kalendarzu Głównego Lekarza Weterynarii. W godzinach przedpołudniowych dr Bogdan Konopka spotkał się z Radcą ds. Rolnictwa i Wyżywienia Republiki Federalnej Niemiec, Friedemannem Kraftem. Na spotkaniu GLW wspierał jego Zastępca dr Mirosław Welz, Dyrektor PIW-PIB w Puławach prof. Krzysztof Niemczuk oraz silna grupa ekspertów z Głównego Inspektoratu Weterynarii.
W dniu 10 września 2020 roku wykryto pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Niemczech, na terenie Brandenburgii, graniczącej z województwem lubuskim. Przypadek ten został stwierdzony w odległości około 6 km od granicy z Polską. W kolejnych dniach niemieckie służby weterynaryjne potwierdziły wystąpienie kilku nowych przypadków. Radca ds. Rolnictwa i Wyżywienia Republiki Federalnej Niemiec, Friedemann Kraft, poinformował o wdrożonych dotychczas działaniach mających na celu zapobieganie dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby w populacji dzików. Główny Lekarz Weterynarii omówił działania wdrożone na terytorium Polski po stwierdzeniu pierwszego przypadku ASF u dzików w zachodniej części Polski w listopadzie 2019 roku oraz podjęte we wrześniu br. czynności w zakresie monitorowania sytuacji epizootycznej w obszarze przygranicznym obejmującym gminę Gubin w powiecie krośnieńskim oraz gminę Cybinka w powiecie słubickim. Zarówno strona polska, jak i niemiecka zadeklarowały chęć ścisłej współpracy i dzielenia się dotychczas zdobytą wiedzą dotyczącą sposobów zwalczania wirusa ASF.
Źródło: Główny Inspektorat Weterynarii
Przeczytaj także
Francja, DGCCRF opublikowała wyniki kontroli mięsa i produktów mięsnych. Sprawdzono łącznie 1926 przedsiębiorstw...
– Bardzo się cieszę, że sprawa wsparcia dla rolników nabiera bardzo konkretnego wymiaru – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas internetowego seminarium AKIS.
Minął właśnie rok od ogłoszenia programu „Dobrostan zwierząt”. To nowy rodzaj pomocy finansowej realizowanej w ramach PROW 2014-2020, której celem jest poprawa warunków chowu zwierząt gospodarskich. W pierwszym naborze wniosków o wsparcie na ten cel wystąpiło ponad 42 tys. hodowców krów i trzody chlewnej.