Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Czy można jeszcze bardziej obniżyć koszty produkcji wędlin? Okazuje się, że tak, a kluczem do prostych oszczędności jest optymalizacja procesu chłodzenia wędlin, który zużywa dużo wody. Przełomem w tej dziedzinie okazuje się być opatentowana technologia firmy Telesto S.A., która opisuje swoje rozwiązanie w serwisie internetowym www.chlodzeniewedlin.pl.
Dowiadujemy się tam, że skuteczność chłodzenia wodą zależy od wielkości kropel stosowanych w procesie chłodzenia. Standardowa kropla w strumieniu wody, którym zazwyczaj chłodzone są wędliny, daje umiarkowany efekt. Na dodatek większość wody spada na ziemię i zasila ścieki przemysłowe. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeżeli tą jedną standardową kroplę rozbijemy na dziesiątki mniejszych kropli o wielkości od 10 do 60 mikrometrów, czyli zmienimy ją w mgłę wodną. Wtedy powierzchnia wody, która ma chłodzić wędliny, staje się nieporównywalnie większa, a dzięki dużej powierzchni kontaktu, proces chodzenia jest bardziej efektywny.
Wykorzystując to zjawisko, firma Telesto stworzyła system chłodzenia wędlin oparty o specjalne głowice do wytwarzania mgły wodnej. System ten pozwala zaoszczędzić do 70% wody w procesie chłodzenia a tym samym wyprodukować 70% mniej ścieków. Wdrożenie więc tego systemu nie tylko zapewnia oszczędności, ale także jest działaniem proekologicznym, na które można uzyskać dotacje z wielu różnych źródeł.
Nasze systemy mgłowe do chłodzenia wędlin są inwestycją, która zwraca się średnio po około 6 miesiącach działania – wyjaśnia Michał Bartnik, Dyrektor ds. Sprzedaży w firmie Telesto. Dane te pochodzą z 6 zakładów produkcyjnych w Polsce, w których już takie systemy zainstalowaliśmy, a oszczędności uzyskane przez naszych klientów będą się zwiększały wraz ze wzrostem cen wody, który jest raczej nieunikniony. – dodaje Michał Bartnik.
Dzięki innowacyjnemu podejściu do zagadnienia chłodzenia wędlin, firma Telesto zdobyła Złoty Medal na targach Polagra 2021. Rozwiązanie to jest zatem nowością, z której w pierwszej kolejności korzystają zakłady najbardziej otwarte na innowacje.
Sam pomysł na takie właśnie wykorzystanie systemów mgłowych przyszedł z branży przeciwpożarowej, w której Telesto działa od ponad 13 lat. To tam po raz pierwszy wykorzystano fakt, że mniejsze krople wody pod postacią mgły działają bardziej efektywnie - gasząc pożary. Spółka nie jest więc startupem, który właśnie wchodzi na rynek, tylko partnerem z doświadczeniem i potencjałem do obsłużenia największych graczy na rynku spożywczym.
Więcej: https://chlodzeniewedlin.pl/
Przeczytaj także
Według danych KE, produkcja mięsa w UE w 2023 roku zmniejszy się o blisko 3% w relacji rocznej. Spadek ten spowodowany będzie głównie przez mniejszą produkcję wieprzowiny oraz wołowiny.
Niezachowanie odpowiednio wysokiego poziomu dobrostanu odbija się znacząco na jakości produktów oraz niechybnie na renomie producenta. Producentom znane są negatywne skutki niezachowania odpowiednio wysokiego poziomu dobrostanu zwierząt, które odbijają się na zmniejszeniu możliwości technologicznych w wykorzystaniu mięsa.
Wydarzenia globalne i krajowe, takie jak: choroby ludzi i choroby zwierząt; kryzys klimatyczny; niedobór wody; wzrost liczby ludności; konflikty i przymusowe migracje, dobitnie pokazują współzależność i kruchość systemów rolno-spożywczych.