Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Spór co do zakresu, w jakim glifosat jest potrzebny do zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w UE oraz tego, czy nauka wskazuje na jego toksyczność lub bezpieczeństwo, pozostaje gorącym tematem w UE.
Wniosek Komisji Europejskiej dotyczący ponownego zezwolenia na glifosat nie uzyskał większości kwalifikowanej w głosowaniu, które miało miejsce 13 października br. Propozycja trafi teraz do komitetu odwoławczego, który ma zostać omówiony i poddany głosowaniu w listopadzie br.
Polska głosowała za propozycją KE
Podczas gdy 18 krajów stanowiących 55,03% państw członkowskich głosowało za ponownym zezwoleniem, dwa kraje UE o największej liczbie ludności – Niemcy i Francja, a także Belgia, Bułgaria, Malta i Holandia wstrzymały się od głosu, natomiast Austria, Chorwacja i Luksemburg głosowały przeciw.
Aby propozycja KE uzyskała większość kwalifikowaną, musi uzyskać pozytywną opinię 55% państw członkowskich, reprezentujących co najmniej 65% populacji UE.
Ponowna próba podjęcia decyzji w sprawie wniosku Komisji Europejskiej nastąpi w pierwszej połowie listopada na posiedzeniu Komitetu Odwoławczego. Kraje UE poinformują wówczas, czy zmieniły zdanie.
Obecne zezwolenie na stosowanie glifosatu pozostanie w mocy do 15 grudnia 2023 r.
Jeżeli nie będzie zmiany, to decyzja będzie należeć do KE, która zapewne przedłuży zezwolenie o 10 lat. Decyzja musi zapaść do 14 grudnia, gdyż zezwolenie na stosowanie glifosatu wygasa 15 grudnia 2023 r. KE przedstawi pod głosowanie ten sam tekst, chociaż zapowiada później wprowadzenie pewnych zmian.
Źródło: KE
Przeczytaj także
EFSA prowadzi szeroką kampanię promującą bezpieczeństwo i higienę żywności. Przyjrzyjmy się bliżej tym zagadnieniom i podstawowym zasadom.
EFSA nie zidentyfikował żadnych krytycznych obszarów budzących obawy podczas wzajemnej weryfikacji oceny ryzyka substancji czynnej glifosat w odniesieniu do ryzyka, jakie stwarza dla ludzi i zwierząt lub dla środowiska.
Komisja Europejska przedłużyła do początku grudnia unijne zezwolenie na stosowanie herbicydu - glifosat do 15 grudnia 2023 r. Zezwolenie miało wygasnąć 15 grudnia tego roku.