Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Marnowanie żywności i choroby przenoszone przez żywność należą do najważniejszych problemów, z jakimi borykają się obecnie populacje. Przyczynia się to również w dużym stopniu do emisji gazów cieplarnianych i zwiększa koszty ekonomiczne i środowiskowe. Ponieważ psucie się żywności pozostaje główną przyczyną jej marnotrawstwa, to warunki przetwarzania, transportu i konserwowania żywności nadal wymagają poprawy zgodnie z obecnym postępem technologicznym.
Obecne procesy monitorowania są prowadzone w laboratoriach i przy użyciu drogich urządzeń chromatograficznych. Wymagają one nie tylko zbyt wiele czasu, ale także nadmiernych zasobów i wykwalifikowanego personelu. Te metody okazują się więc niestety nieskuteczne w dzisiejszych warunkach.
Czujnik, który można zastosować bezpośrednio do żywności i zastąpić monitorowanie laboratoryjne
Wyniki badań naukowych opublikowane w Nature Food przedstawiają alternatywę dla tego procesu: nowy, przyjazny dla użytkownika, ekonomiczny i nowoczesny czujnik, który można zastosować bezpośrednio do żywności i zastąpić monitorowanie laboratoryjne. To miniaturowe urządzenie bezprzewodowe o wymiarach 2 x 2 cm umożliwia pomiar w czasie rzeczywistym, nie wymaga baterii i jest kompatybilne ze smartfonami. Oczekuje się, że będzie wysoce skuteczny, zwłaszcza w produktach wysokobiałkowych, takich jak wołowina, kurczak i ryby.
Badaniami kierowali dr Emin İstif (biologia molekularna i genetyka, Uniwersytet Kadir Has) i doc. Levent Beker (inżynieria mechaniczna, Uniwersytet Koç) przy udziale prof. İskendera Yılgöra i dr Emel Yılgör (Chemia, Uniwersytet Koç), doc. prof. Çağdaş Dağ (biologia molekularna i genetyka, Uniwersytet Koç) oraz prof. Hatice Ceylan Koydemir (Uniwersytet Texas A&M).
Zasada działania czujnika i korzyści dla branży spożywczej
Podczas gdy istniejące rozwiązania koncentrują się na zmianie koloru żywności, to nowe urządzenie po raz pierwszy oferuje pojemnościową metodę pomiaru, a tym samym wykorzystuje technologię komunikacji bliskiego pola (NFC) z komunikacją bez zasilania i bezprzewodową. Autorzy wskazują, że eliminuje to główne wady spotykane w urządzeniach rezystancyjnych, takie jak wrażliwość na wilgoć i nieprawidłowe dane ze względu na odległość.
Wynalazek nie tylko zapewni firmom możliwość obniżenia kosztów, ale także ogromnie pomoże konsumentom. Po szerokiej komercjalizacji urządzenie umożliwi ciągły monitoring półek sklepowych i pozwoli użytkownikom kontrolować świeżość tuż przed zakupem produktu, a nawet przed spożyciem w domu. Ta możliwość analizy psucia się na żądanie za pośrednictwem telefonów komórkowych ostatecznie pomoże zapobiegać marnowaniu żywności i chorobom przenoszonym przez żywność.
Autorzy mają nadzieję, że dzięki swojej opłacalności i dostępności przyczynią się do skuteczniejszej i szybszej walki z globalnym ociepleniem i emisjami gazów cieplarnianych. Kolejnymi krokami będzie skupienie się na zwiększeniu potencjału komercjalizacji produktu w najbliższym czasie.
Źródło: https://phys.org/news/2023-06-wireless-sensor-enables-real-time-spoilage.html
Przeczytaj także
Monitorowanie parametrów mikrobiologicznych w każdym zakładzie produkcyjnym, niezależnie od produkowanego asortymentu powinno być rutynowym działaniem. Pobierając wymazy, zbierając wyniki, prowadząc analizy, każdy zakład jest w stanie oszacować ryzyko pojawienia się zagrożeń związanych z drobnoustrojami. Mając odpowiednie dane, można przewidzieć i zapobiec zatrzymaniu produktu w magazynie lub wycofaniu z rynku.
Flowfresh SR to system sprawdzony w kilkuset realizacjach w zakładach rybnych na całym świecie. Ta nowoczesna posadzka jest wykonywana na bazie żywic poliuretanowych oraz starannie dobranych kruszyw i cementów. Zawiera Polygiene® – antybakteryjny dodatek na bazie jonów srebra, który redukuje ilość bakterii na jej powierzchni nawet o 99%.
Naukowcy z Shih Microfluidics Lab stworzyli jednorazowy, szybki i niezawodny system do identyfikacji putrescyny w próbkach wołowiny.