Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nowe badanie naukowe sugeruje, że osoby spożywające nadmierne ilości tłuszczu powinny mieć świadomość, że tego typu dieta wpływa nie tylko na zdrowie metaboliczne i masę ciała, ale może również oddziaływać na mózg.
Dieta wysokotłuszczowa
Zespół badaczy ze Stanów Zjednoczonych i Brazylii przeprowadził eksperyment na młodych szczurach, które przydzielono do dwóch grup: pierwszej, żywionej standardową karmą (11% energii z tłuszczu), lub drugiej, otrzymującej dietę bogatłuszczową (45% energii z tłuszczu), zasobną w kwasy tłuszczowe nasycone pochodzenia zwierzęcego.
Wpływ na mikrobiotę jelitową
Po 9 tygodniach okazało się, że zwierzęta spożywające więcej tłuszczu nie tylko przybrały na masie ciała, ale doświadczyły też zmniejszenia różnorodności mikrobioty jelitowej. Stwierdzono u nich znaczący wzrost ilości bakterii typu Firmicutes oraz spadek bakterii typu Bacteroidetes. Zmiany te można interpretować jako negatywne, biorąc pod uwagę, że mniej różnorodna mikrobiota związana jest z problemami zdrowotnymi, a przewaga Firmicutes nad Bacteroidetes jest charakterystyczna dla diety zachodniej i otyłości.
Reakcje stresowe i lękowe
Naukowcy zaobserwowali również nasilenie ekspresji genów biorących udział w sygnalizacji oraz wytwarzaniu serotoniny, przede wszystkim w regionie pnia mózgu zaangażowanym w reakcje stresowe i lękowe. Wzrost ekspresji jednego z nich – tph2 – powiązany jest u ludzi z zaburzeniami nastroju i wyższym ryzykiem samobójstwa.
Szereg niekorzystnych zmian
Rezultaty badania wskazują więc, że dieta wysokotłuszczowa ma wpływ na populację mikroorganizmów zasiedlających przewód pokarmowy, modyfikuje procesy związane z przekazywaniem sygnałów nerwowych w mózgu i potencjalnie może przekładać się na zachowania o charakterze lękowym.
Źródła:
Przeczytaj także
Odpowiednio zbilansowana dieta to jeden z kluczowych elementów zdrowego trybu życia. Jako społeczeństwo jesteśmy tego faktu coraz bardziej świadomi. Zaczynamy z większą uwagą podchodzić do komponowania codziennego jadłospisu. Z rosnącym zainteresowaniem śledzimy nowinki dietetyczne. Wiemy, że zdrowa dieta może znacznie poprawić jakość życia. Jak jeść, by dobrze funkcjonować? Oto pięć dietetycznych trendów, które warto znać i wdrożyć!
Nowe badanie opublikowane przez naukowców z Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych ujawnia mechanizmy, które stoją za ochronnym działaniem strączków w kontekście cukrzycy typu 2.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez naukowców z Harvard TH Chan School of Public, a opublikowanych w maju br. w The BMJ, wysokie spożycie ultraprzetworzonej żywności, zwłaszcza przetworzonego mięsa, słodkich produktów śniadaniowych oraz napojów zawierających cukier lub sztucznie słodzonych, może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci.