Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Przy szybko rosnących cenach kakao coraz częściej pojawiają się spekulacje o tym, że producenci mogą chcieć zmienić skład swoich produktów aby zmniejszyć koszty produkcji. Jednak nie jest to takie proste. Konsumenci mogą być spokojni, ich ulubiony smakołyk będzie im gwarantował takie same doznania smakowe.
Czekolada musi spełniać szereg norm aby być dopuszczona do obrotu m.in. w zakresie składu, zawartości kakao, masła kakaowego oraz innych dodatków- mówi Prezes Polbisco, Marek Przeździak
Wymagania jakie muszą spełniać wyroby czekoladowe zostały uregulowane m.in. Dyrektywą 2000/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 czerwca 2000 roku odnoszącej się do wyrobów kakaowych i czekoladowych przeznaczonych do spożycia przez ludzi. Prawo krajowe wdraża ww. Dyrektywę Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 grudnia 2002 roku w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie jakości handlowej wyrobów kakaowych i czekoladowych. Etykietowaniu wyrobów czekoladowych został poświęcony również §27 Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 roku w sprawie znakowania środków spożywczych.
Zgodnie z definicją czekolada jest wyrobem otrzymywanym z wyrobów kakaowych i cukrów, który zawiera nie mniej niż 35% suchej masy kakaowej ogółem, w tym nie mniej niż 18% tłuszczu kakaowego i nie mniej niż 14% beztłuszczowej suchej masy kakaowej.
Przepisy prawa definiują także wymagania dla czekolady mlecznej, która powinna zawierać nie mniej niż 25% suchej masy kakaowej, 14% suchej masy mlecznej, 2,5% beztłuszczowej masy kakaowej, 25% całkowitej zawartości tłuszczu kakaowego i tłuszczu mlecznego. Szczegółowe definicje ustalone są także m.in. dla białej czekolady, czekolady nadziewanej , czekolady „vermicelli” i mlecznej ”vermicelli”, czekolady mleczno-orzechowej „Gianduja”, pralin i wielu innych.
Poza tłuszczem kakaowym do czekolady mogą być dodane tylko ściśle określone tłuszcze roślinne wymienione w przepisach, będące zamiennikami tłuszczu kakaowego w ilościach nie więcej niż 5%, dodatek ten nie może również obniżyć minimalnej zawartości tłuszczu kakaowego i minimalnej zawartości suchej masy kakaowej w wyrobie . Dodatkowo Przepisy prawa żywnościowego zobowiązały producentów czekolad do umieszczenia w ich oznakowaniu informacji: oprócz tłuszczu kakaowego zawiera tłuszcze roślinne. Informacja ta powinna znajdować się w pobliżu nazwy wyrobu czekoladowego w tym samym polu widzenia co wykaz składników. Niedopuszczalne jest dodawanie do czekolady tłuszczów zwierzęcych (i ich pochodnych) innych niż pochodzące z mleka, które mogą wchodzić w skład np. czekolady mlecznej, czekolady mleczno-orzechowej Gianduja, czekolady śmietankowej czy czekolady białej.
Nazwy wyrobów czekoladowych, nie mogą być wykorzystywane w oznakowaniu produktów, które nie spełniają określonych warunków jakościowych, np. nie można nazwać „czekoladą” wyrobu tzw. czekoladopodobnego (tj. wyrobu, w którym zastąpiono tłuszcz kakaowy tłuszczem roślinnym w ilości wyższej niż określono w rozporządzeniu lub tłuszczem roślinnym innym, niż przewiduje ten przepis). Zasada ta ma zastosowanie również do produktów zawierających w swoim składzie wyroby deklarowane jako czekoladowe (np. ciastka w polewie czekoladowej muszą zawierać prawdziwą czekoladę.)
Polbisco Polskie Stowarzyszenie Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych organizuje dla swoich członków szereg szkoleń m.in. z zakresu Prawa Żywnościowego podczas których nasi członkowie mają możliwość zadawania pytań ekspertom. Najbliższe szkolenie z zakresu wymienionych w powyższym artykule przepisów odbędzie się już w maju br.
Przepisy prawa stanowią ramy, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i jakości produktów na rynku. Pamiętajmy więc, że jakość czekolady to nie tylko smak, ale także produkt zgodny z obowiązującymi normami i przepisami.
Pamietajmy tez ,że czekolada jest źródłem bioaktywnych flawonoidów, takich jak katechiny, epikatechiny, antycyjanidyny, których ilość jest skorelowana z zawartością masy kakaowej. Flawonoidy pełnią funkcje antyoksydacyjne , dzięki czemu opóźniają procesy starzenia i zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów. Czekolada jest też źródłem tryptofanu z którego powstaje serotonina, która m.in. odpowiada za proces krzepnięcia, reguluje ośrodek głodu, procesy pamięci, sen i dobry nastrój, a jej niedobór prowadzi do rozwoju depresji. Innymi cennymi związkami bioaktywnymi są także m.in. biogenna fenyloetyloamina, teobromina.
Prezes Polbisco, Marek Przeździak
Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Cukierniczych i Czekoladowych POLBISCO powstało w 1996 r. W chwili obecnej zrzesza 26 wiodących firm z branży. Stowarzyszenie skutecznie działa na rzecz polskiego przemysłu czekoladowego i cukierniczego, współpracując z władzami i organizacjami pozarządowymi.
POLBISCO pragnie rozpowszechniać i promować tematykę słodyczy: czekolady, ciastek, gumy do żucia, sezamek, chałwy. Jest to kolejna informacja prasowa, którą spróbujemy pogłębić Państwa wiedzę o słodyczach. Więcej informacji jest dostępnych w sekretariacie POLBISCO a także na stronie www.polbisco.pl
Przeczytaj także
Celem przepisów jest zmniejszenie skali wylesiania oraz degradacji lasów w związku z wprowadzaniem do UE niektórych produktów takich jak np. kawa, kakao, olej palmowy oraz soja
Ceny kakao nadal rosną, w tym tygodniu cena ziaren kakaowych po raz pierwszy na rynku kontraktów terminowych przekroczyła 10 000 USD za tonę. W ciągu ostatniego roku cena kakao wzrosła ponad trzykrotnie - mówi Marek Przeździak, prezes Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Polbisco.
Działania policji oraz Coffee and Cocoa Council z Wybrzeża Kości Słoniowej doprowadziły do zatrzymania przemytu i przejęcia 100 ton ziaren kakao. Światowe ceny kakao osiągnęły rekordowe poziomy.