Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Opublikowane niedawno badania naukowe wskazują, że zanieczyszczenia obecne w żywności mogą mieć związek z występowaniem otyłości.
Dioksyny i furany
Dioksyny i furany to toksyczne związki, które po uwolnieniu do atmosfery osiadają na roślinach i trafiają do gleby. Są one całkowicie nierozpuszczalne w wodzie i bardzo powoli ulegają rozkładowi, co sprzyja ich akumulacji w łańcuchu pokarmowym, a ostatecznie – w organizmach żywych. Dioksyny mogą utrzymywać się w ciele człowieka przez niemal dekadę, a głównym ich źródłem są produkty spożywcze.
Narażenie na toksyny a parametry zdrowotne
Zespół ekspertów z kilku ośrodków naukowych w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych opublikował niedawno wyniki szeroko zakrojonego badania, w ramach którego analizowano związek między masą ciała uczestników a ekspozycją na dioksyny i furany pochodzące z diety. W badaniu wzięło udział 5 899 osób dorosłych w wieku 55-75 lat, od których zebrano dane dotyczące m.in. częstotliwości spożycia różnych rodzajów żywności oraz parametrów zdrowotnych, w tym obwodu talii i masy ciała.
Niepokojące rezultaty
Uzyskane przez naukowców rezultaty pokazały, że 87% badanych przekraczało tolerowane poziomy spożycia toksycznych substancji wyznaczone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Do produktów, które w największym stopniu przyczyniały się do narażenia na dioksyny i furany, należało czerwone mięso, ryby i owoce morza. Okazało się również, że wśród uczestników, którzy spożywali największe ilości szkodliwych związków, odnotowano wyższy wskaźnik masy ciała (BMI), większy obwód talii i większą częstotliwość występowania otyłości oraz otyłości brzusznej.
Konieczne działania u źródła problemu
Jest to pierwsza publikacja, która wskazuje na związek między spożyciem dioksyn i furanów a nadmierną masą ciała. „Nie jest możliwe usunięcie dioksyn i furanów z żywności. Dlatego jedynym sposobem na zmniejszenie ekspozycji człowieka na te związki jest działanie u źródła problemu – redukcja ilości zanieczyszczeń w środowisku naturalnym poprzez rygorystyczną kontrolę procesów przemysłowych i ograniczenie powstawania toksycznych substancji”, podsumowuje współautorka badań, María Ángeles Martínez z hiszpańskiego Universitat Rovira i Virgili w Tarragonie.
Źródła:
Przeczytaj także
Narażenie na bisfenol A (BPA) w diecie stanowi problem zdrowotny dla konsumentów we wszystkich grupach wiekowych, stwierdzili eksperci naukowi EFSA w nowej ponownej ocenie. W porównaniu z poprzednią oceną z 2015 r. panel znacznie obniżył tolerowane dzienne pobranie (TDI) BPA - jest ok. 20 tys. razy niższe.
Niemiecki Instytut BfR ocenił możliwe zagrożenia dla zdrowia związane z 1,2-nienasyconymi alkaloidami pirolizydynowymi (PA) w żywności – pytania i odpowiedzi.
Na prośbę Komisji Europejskiej panel EFSA ds. żywienia, nowej żywności i alergenów pokarmowych (NDA) został poproszony o wydanie opinii naukowej na temat górnego tolerowanego poziomu spożycia selenu.