Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Duński Minister Rolnictwa Rasmus Prehn zapowiedział wprowadzenie zakazu hodowli klatkowej kur - od przyszłego roku w Danii nie będą mogły powstawać nowe fermy klatkowe, a do 2035 wszystkie istniejące będą musiały zostać zamknięte: https://www.thelocal.dk/20220922/denmark-to-ban-caged-egg-production-by-2035/.
Decyzję duńskiego ministra komentuje Julia Pająk, Specjalistka ds. Kampanii Biznesowych i koordynatorka kampanii "Jak One To Znoszą" w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki:
- Decyzja Danii o zakazie hodowli klatkowej kur niosek to ważny krok dla poprawy dobrostanu zwierząt. Dzięki niej około pół miliona kur nie będzie trzymanych już w klatkach, które absolutnie nie zapewniają zwierzętom odpowiednich warunków do życia.
Hodowla klatkowa kur zakazywana jest prawnie w coraz większej ilości państw. Podobne prawa obowiązują również m.in w Czechach, Niemczech, Luksemburgu, Szwajcarii i Austrii. Sama Komisja Europejska niedawno przyjęła rezolucję w sprawie Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej „Koniec Epoki Klatkowej”, której celem jest wprowadzenie całkowitego zakazu stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich na terenie Unii, w tym klatek dla kur niosek.
W Polsce już ponad 140 firm zadeklarowało rezygnację z jaj z chowu klatkowego, a 38 z nich, w tym największe sieci handlowe takie jak Biedronka, Netto, Makro czy Żabka, już wdrożyły swoje deklaracje w życie. Choć w polskiej produkcji nadal dominuje klatkowy chów kur, dynamicznie rośnie udział alternatywnych systemów chowu, a najwięksi producenci jaj nie inwestują już w systemy klatkowe. Wprowadzenie zakazu chowu klatkowego w Polsce byłoby naturalnym krokiem wynikającym ze zmian biznesowych i rynkowych. Mamy nadzieję że Polska wkrótce dołączy do coraz liczniejszego grona krajów nieobojętnych dla dobrostanu kur niosek.
Źródło: Otwarte Klatki
Przeczytaj także
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę znakowania jaj, którą objęto 93 podmioty detaliczne.
Firma Eat Just, która wykorzystuje najnowocześniejszą naukę i technologię do misji tworzenia zdrowszej, bardziej zrównoważonej żywności, poinformowła, że kluczowy składnik produkowanego przez nich roślinnego zamiennika jajka uzyskał aprobatę Komisji Europejskiej.
Parlament Europejski zalecił przygotowanie ekspertyzy naukowej, której opracowanie powierzono badaczom z Uniwersytetu w Utrechcie. Zespół biologów behawioralnych, zoologów, weterynarzy i etyków z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej holenderskiej uczelni sporządził raport, w którym poddano dokładnej analizie dostępną literaturę naukową dotyczącą alternatyw dla chowu klatkowego.