Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że osoby ograniczające udział w diecie żywności pochodzenia zwierzęcego mają niższe ryzyko zgonu w porównaniu z osobami, które częściej spożywają tego typu produkty. Nowe dowody wskazują jednak, że dieta roślinna diecie roślinnej nie równa.
Nie tylko ograniczenie produktów zwierzęcych
Zespół hiszpańskich naukowców z Uniwersytetu Autonomicznego w Madrycie (UAM) opublikował niedawno wyniki badań prowadzonych w ramach szeroko zakrojonego projektu ENRICA, w których udział wzięło ponad 11 000 osób dorosłych i które rzucają nowe światło na kwestie prozdrowotnego działania diety opartej na roślinach. Jak się bowiem okazuje, kluczowym jej aspektem jest jakość spożywanej żywności, a nie tylko rezygnacja z produktów odzwierzęcych.
O 14% niższe ryzyko zgonu
Badacze zaobserwowali, że stosowanie diety z dużym udziałem produktów roślinnych wysokiej jakości (pełnych ziaren zbóż, owoców, warzyw, orzechów czy strączków), niskim udziałem roślinnych produktów o niskiej wartości żywieniowej (słodzonych cukrem napojów czy wyrobów ciastkarskich) oraz ubogiej w produkty zwierzęce wiąże się z o 14% niższym ryzykiem zgonu z jakichkolwiek przyczyn i aż o 37% niższym ryzykiem śmierci wywołanej chorobami układu krążenia. Równocześnie dieta roślinna oparta o niskiej jakości produkty nie niesie ze sobą żadnych korzyści zdrowotnych, nawet przy ograniczeniu żywności pochodzenia zwierzęcego.
Zdrowie publiczne i dobrostan planety
Rezultaty te mają bardzo istotne znaczenie nie tylko z punktu widzenia zdrowia publicznego, ale również w kontekście dobrostanu planety i losu przyszłych pokoleń. „Ze względu na zmiany klimatu produkcja żywności wymagającej dużego zużycia wody i zagospodarowania znacznych powierzchni rolnych wywiera poważną presję ekologiczną, biorąc pod uwagę ograniczone zasoby, którymi dysponujemy”, wyjaśnia współautorka badań, dr Mercedes Sotos-Prieto z UAM.
Szansa dla przyszłych pokoleń
„Z tego powodu diety zasobne w produkty wymagające niższego zużycia cennych surowców naturalnych, takie jak produkty pochodzenia roślinnego, odciskają mniejsze piętno na środowisku, a co za tym idzie – zwiększają szanse, że przyszłe pokolenia nie będą musiały zmagać się z zagrożeniami dla bezpieczeństwa żywnościowego”, podsumowuje badaczka.
Źródła:
Przeczytaj także
Inicjatywa spełnia wymogi formalne, dlatego Komisja uznała ją za prawnie dopuszczalną. Na tym etapie wniosek nie był jeszcze analizowany przez Komisję pod względem merytorycznym.
Hiszpania wprowadza nowe normy żywienia, zgodnie z którymi zalecane spożycie mięsa wynosi 0-3 porcje tygodniowo. Komitet Hiszpańskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia (AESAN) stwierdził, że ograniczenie konsumpcji produktów mięsnych jest korzystne zarówno z punktu widzenia zdrowia człowieka, jak i stanu planety.
Ile wody powinna wypijać dziennie osoba dorosła? Standardowa odpowiedź brzmi: 8 szklanek, czyli około dwóch litrów. Jak się jednak okazuje, zalecenie to nie ma solidnych podstaw naukowych. To prawda, że każdego dnia musimy dostarczać do organizmu wodę, jednak rzadko kiedy podkreśla się, że może ona pochodzić z różnorakich źródeł – kawy, herbaty, napojów oraz żywności niekoniecznie w formie płynnej.