Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska po raz piąty przyznaje dotacje na promocję produktów sektora rolno-spożywczego. Łączna kwota przeznaczona na ten cel wynosi 191,4 mln euro.
Podstawowym zadaniem programu jest podniesienie konkurencyjności unijnego sektora rolnego poprzez działania promocyjne i informacyjne, wśród których wskazać należy podniesienie poziomu wiedzy o zaletach unijnych produktów rolnych, wysokich standardach mających zastosowanie do metod produkcji w Unii, systemach jakości takich jak rolnictwo ekologiczne, produkty Chronione Nazwy Pochodzenia, Chronione Oznaczenia Geograficzne oraz Gwarantowane Tradycyjne Specjalności.
Wnioski mogą obejmować wyłącznie produkty i systemy wymienione w art. 5 rozporządzenia (UE) nr 1144/2014, jednakże katalog ten jest bardzo szeroki i obejmuje takie produkty jak m.in.: warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy jadalne, owoce i orzechy jadalne, kawa, herbata i przyprawy (z wyjątkiem herba mate), zboża, przetwory z mięsa etc. Pełen katalog produktów znajduje się we wskazanych wyżej przepisach.
Kwalifikowane działania, które mogą zostać objęte dofinansowaniem to np. zarządzanie projektem, public relations (w tym działania z zakresu PR czy wydarzenia prasowe), strona internetowa (prowadzenie, założenie, konta w mediach społecznościowych, aplikacje na urządzenia mobilne etc), reklamy (telewizyjna, prasowa, online etc), organizacja wydarzeń promocyjnych jak również promocja w punktach sprzedaży.
Wnioskodawcami w projekcie mogą być następujące podmioty:
Ostateczny termin składania wniosków upływa dnia 15 kwietnia 2020 r. o godzinie 17:00.
Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną.
Zaproszenie Komisji do składania wniosków można znaleźć pod adresem:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:C2020/012/07&from=PL
Szczegóły dotyczące programu dostępne są także na stronie Krajowego Ośrodka Wsparcia rolnictwa:
Przeczytaj także
Od dnia 14 grudnia 2019 r. weszły w życie nowe regulacje związane z urzędową kontrolą żywności, które m.in. wprowadzają częściową prywatyzację w tym zakresie.
Wartość rynku żywności ekologicznej w Unii Europejskiej w ciągu ostatnich 7 lat zwiększyła się o ponad połowę i nadal wykazuje tendencję wzrostową.
Rolnictwo ekologicznego (zwane również biologicznym, organicznym lub biodynamicznym) jest najbardziej restrykcyjnym system jakości żywności w Unii Europejskiej. Do tej pory regulowane były rozporządzeniem nr 834/2007, które od roku 2021 zostanie zastąpione rozporządzeniem 2018/848. Jakie zmiany się z tym wiążą?