Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W związku z wejściem w życie tzw. Dyrektywy NIS 2, Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na szkolenie pt. DYREKTYWA NIS 2 – wymogi dla producentów żywności wynikające z implementacji w polskim prawodawstwie.
Szkolenie odbędzie się 30 lipca 2024r. o godz. 10:00 w formule on-line.
W 2023 r. weszła w życie Dyrektywa NIS 2, która zmienia kształt cyberbezpieczeństwa w Państwach Członkowskich Unii Europejskiej. Dla wielu sektorów takich jak transport, zaopatrzenie w wodę pitną czy produkcja żywności oznacza to wzrost wymogów dotyczących rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dyrektywa wprowadza m.in. odpowiedzialność kierownictwa firmy za zgodność ze środkami zarządzania ryzykiem w cyberbezpieczeństwie.
Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z wymogami wynikającymi z wprowadzenia do polskiego porządku prawnego Dyrektywy NIS 2 poprzez nowelizację ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, gdyż przedsiębiorcy działający w obszarze produkcji, przetwórstwa i dystrybucji żywności zostali zobligowaniu do wdrożenia procedur i raportowania informacji związanych z zasobami informatycznymi, którymi dysponują. Rodzi to to szereg nowych obowiązków związanych z raportowaniem, certyfikacją i monitorowaniem procesów w przedsiębiorstwie.
Szkolenie dedykowane jest kierownictwu firm oraz osobom odpowiedzialnym za utrzymanie infrastruktury informatycznej w przedsiębiorstwach.
Program szkolenia:
- podział podmiotów gospodarczych na kluczowe i ważne
- ocena systemu bezpieczeństwa
- System S46,
- wymogi w odniesieniu do producentów i przetwórców żywności jako sektora kluczowego.
- procedury zgłaszania incydentów.
- system kontroli i nadzoru nad podmiotami kluczowymi
- kary i sankcje za opóźnienia i niewdrożenie procedur
Przewidywany czas trwania: 3h
Szkolenie poprowadzi Pan Artur Puławski, analityk rynku mleka, audytor finansowy, niezależny ekspert w zakresie raportowania m.in. zrównoważonego rozwoju w branży mleczarskiej.
Koszt uczestnictwa:
- dla firm członkowskich ZPPM: bezpłatnie
- dla pozostałych podmiotów: 100 PLN + 23% VAT / os.
Link umożliwiający wzięcie udziału w szkoleniu zostanie udostępniony zarejestrowanym uczestnikom w dniach poprzedzających szkolenie.
Przeczytaj także
Za podmioty kluczowe w dziedzinie cyberbezpieczeństwa uznano m.in. podmioty zajmujące się produkcją, przetwarzaniem i dystrybucją żywności oraz zaopatrzeniem w wodę pitną i jej dystrybucję
Jak produkuje się kawior? Ta historia pozwoli zajrzeć za kulisy Agroittica Lombarda, która słynie z takich marek jak Calvisius czy Ars Italica. W 2002 roku Agroittica podjęła decyzję o wdrożeniu systemu ERP. Jednym z głównych celów było spełnienie wysokich wymagań w zakresie jakości oraz zapewnienie śledzenia pochodzenia na poziomie wszystkich procesów produkcji kawioru.
Nowe zasady sprawozdawczości ESG, które z początkiem roku objęły największe spółki giełdowe w całej Unii Europejskiej mogą sprawić, że firmy te będą wymagać przejrzystości w zakresie odpowiedzialnego biznesu od swoich dostawców. Świadomość zmian lub choćby znajomość definicji w tym zakresie ma mniej niż połowa polskich firm.