EFSA, Komisja Europejska i państwa członkowskie UE rozpoczynają kampanię promującą zachowanie zdrowia roślin #PlantHealth4Life
EFSA, Komisja Europejska (KE) i ich partnerzy w państwach członkowskich Unii Europejskiej (UE) rozpoczynają kampanię #PlantHealth4Life. Kampania promuje świadomość zdrowotną roślin i jej związek z naszym codziennym życiem.
Rośliny są podstawą życia na Ziemi: zapewniają nam powietrze, którym oddychamy i żywność, którą spożywamy. Obecnie rośliny znajdują się pod silną presją z powodu zmian klimatycznych i działalności człowieka, takiej jak handel i podróże. Szkodniki roślin mogą powodować katastrofalne straty gospodarcze i środowiskowe. Na przykład Xylella fastidiosa zabiła miliony drzew oliwnych we włoskim regionie Apulia, a jej przypadki odnotowano w całej Europie Południowej.
"Zdrowie roślin ma fundamentalne znaczenie dla naszego dobrobytu i środowiska. EFSA, KE i państwa członkowskie współpracują w celu ochrony UE przed szkodnikami i chorobami roślin. Kampania #PlantHealth4Life to wspólna inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości obywateli na temat zagrożeń dla zdrowia roślin. Angażując osoby w całej UE, dążymy do stworzenia zbiorowej odpowiedzialności za utrzymanie zdrowych roślin" - powiedział dyrektor wykonawczy EFSA, Bernhard Url.
"Ponieważ program "One Health" jest bardzo ważny dla Komisji Europejskiej, ochrona przed szkodnikami i chorobami roślin napływającymi do UE jest priorytetem dla nas wszystkich. Najmniejsze działania mogą mieć największe skutki. Zaczyna się to od bycia uzbrojonym w odpowiednie informacje i upewnienia się, że każdy rozumie tę walkę i przyczynia się w znaczący sposób do wiodącej roli UE w ochronie naszej różnorodności biologicznej" - powiedziała Claire Bury, zastępca dyrektora generalnego ds. zrównoważonego rozwoju żywności w DG SANTE.
Nasze działania są kluczowe - zaangażuj się!
"Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie" to przesłanie kampanii: wszyscy mamy do odegrania kluczową rolę! Odwiedź stronę #PlantHealth4Life i dowiedz się, jak możesz chronić zdrowie roślin:
- Podróżujesz poza UE? Jeśli podczas podróży zakochasz się w egzotycznej roślinie, zrób jej zdjęcie, ale nie zabieraj nasion do domu. W przeciwnym razie możesz rozprzestrzenić nowe szkodniki, przewożąc je w bagażu.
- Szkodniki i choroby mogą również przedostać się przez rośliny, które kupujemy, jeśli nie zostały one odpowiednio sprawdzone i certyfikowane. Kupując rośliny online spoza UE, upewnij się, że posiadają one świadectwo zdrowia roślin.
- Rozmawiaj o znaczeniu roślin ze swoimi dziećmi, aby stworzyć młodsze pokolenie ambasadorów zdrowia roślin.
Każdy może wesprzeć kampanię. Na stronie #PlantHealth4Life wkrótce będzie można znaleźć zasoby przetłumaczone na wszystkie języki UE - materiały prasowe, filmy i posty w mediach społecznościowych do udostępnienia na swoich kanałach.
O kampanii
#PlantHealth4Life to wieloletnia kampania, zaprojektowana na zlecenie KE i oparta na dogłębnej analizie postrzegania i zachowań związanych ze zdrowiem roślin w całej UE. W tym roku kampania jest skierowana do 12 krajów: Belgii, Cypru, Czech, Estonii, Finlandii, Grecji, Węgier, Łotwy, Litwy, Czarnogóry, Macedonii Północnej i Słowenii. Ponadto trójwymiarowe instalacje wideo zapewnią wciągające wrażenia w trzech najaktywniejszych ośrodkach podróżowania poza UE: Amsterdamie, Madrycie i Mediolanie.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
-
11.07.2023
EFSA: Glifosat - brak krytycznych obszarów budzących obawy; zidentyfikowano luki w danych
EFSA nie zidentyfikował żadnych krytycznych obszarów budzących obawy podczas wzajemnej weryfikacji oceny ryzyka substancji czynnej glifosat w odniesieniu do ryzyka, jakie stwarza dla ludzi i zwierząt lub dla środowiska.
-
26.06.2023
Konsultacje EFSA w sprawie zagrożeń dla zdrowia związanych z polibromowanymi eterami difenylowymi w żywności
Żywność zanieczyszczona polibromowanymi eterami difenylowymi (PBDE) stanowi zagrożenie dla zdrowia wszystkich grup wiekowych.
-
21.04.2023
Bisfenol A w żywności stanowi zagrożenie dla zdrowia – nowa ocena EFSA i poziom TDI
Narażenie na bisfenol A (BPA) w diecie stanowi problem zdrowotny dla konsumentów we wszystkich grupach wiekowych, stwierdzili eksperci naukowi EFSA w nowej ponownej ocenie. W porównaniu z poprzednią oceną z 2015 r. panel znacznie obniżył tolerowane dzienne pobranie (TDI) BPA - jest ok. 20 tys. razy niższe.