Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Tytuł: EFSA: Potrzebne są lepsze pomieszczenia dla krów mlecznych, kaczek, gęsi i przepiórek, aby poprawić ich dobrostan
Streszczenie: Krowy mleczne, kaczki, gęsi i przepiórki potrzebują więcej przestrzeni i lepszych warunków bytowania, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dobrostanu zwierząt opublikowanymi dziś w dwóch nowych opiniach naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Opinie te stanowią część serii poświęconej gatunkom zwierząt hodowlanych, które wspierają trwający przegląd przepisów Unii Europejskiej dotyczących dobrostanu zwierząt.
Treść:
Krowy mleczne, kaczki, gęsi i przepiórki potrzebują więcej przestrzeni i lepszych warunków bytowania, zgodnie z zaleceniami dotyczącymi dobrostanu zwierząt opublikowanymi dziś w dwóch nowych opiniach naukowych Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Opinie te stanowią część serii poświęconej gatunkom zwierząt hodowlanych, które wspierają trwający przegląd przepisów Unii Europejskiej dotyczących dobrostanu zwierząt.
Krowy mleczne
Wystarczająca przestrzeń do poruszania się i odpoczynku jest ważnym czynnikiem wpływającym na dobrostan krów mlecznych. Dowody naukowe wskazują, że krowy na stałe uwiązane w boksach mają obniżony dobrostan i zdaniem EFSA należy unikać tej praktyki. Każda krowa powinna mieć dostęp do całkowitej przestrzeni wewnętrznej – w tym miejsca do leżenia – o powierzchni co najmniej 9 m2 .
Inne zalecenia obejmują:
Kaczki, gęsi i przepiórki
Naukowcy EFSA przeanalizowali również zagrożenia dla dobrostanu kaczek, gęsi i przepiórek. Ocenili oni systemy hodowlane dla hodowców, a także te stosowane dla ptaków w produkcji mięsa, foie gras i jaj. EFSA odkryła kilka zagrożeń, które mają negatywny wpływ na dobrostan ptaków i zapewnia środki zapobiegawcze.
EFSA zaleca unikanie stosowania systemów hodowlanych, powszechnie nazywanych klatkami, dla kaczek, gęsi i przepiórek. Ponadto należy unikać systemów hodowlanych stosowanych w okresie przekarmiania w produkcji foie gras u kaczek i gęsi, ponieważ mają one znaczący wpływ na dobrostan ptaków. Praktyka przekarmiania w produkcji foie gras wykraczała poza zakres niniejszej oceny i nie była brana pod uwagę.
EFSA zaleca zapewnienie ptakom większej przestrzeni i wzbogaconych wybiegów o wystarczającej wysokości, aby umożliwić osobie wejście do nich w celu kontroli zwierząt. Pozostałe zalecenia:
Ptactwo wodne
Ptactwo wodne potrzebuje solidnej podłogi ze ściółką i obszarami drenażowymi wokół otwartej wody. Kaczki piżmowe potrzebują podwyższonych konstrukcji.
Przepiórka japońska
Porady naukowe wspierające prawodawców
Opinia naukowa w sprawie krów mlecznych oraz opinia naukowa w sprawie kaczek, gęsi i przepiórek zawierają porady wspierające podejmowanie decyzji przez prawodawców w ramach trwającego przeglądu prawodawstwa Unii Europejskiej w zakresie dobrostanu zwierząt. Wniosek ustawodawczy Komisji Europejskiej spodziewany jest w drugiej połowie 2023 roku.
Komisja Europejska zwróciła się do EFSA o kilka opinii naukowych na temat dobrostanu zwierząt hodowlanych w ramach strategii "od pola do stołu". EFSA opublikowała już oceny dotyczące dobrostanu świń hodowlanych, brojlerów i kur niosek, cieląt i zwierząt podczas transportu.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
W dn. 11-12 maja w Brukseli oraz online odbędzie się seminarium naukowe. Eksperci omówią bieżące trendy i badania oraz wymogi dotyczące zapewnienia adekwatności oceny ryzyka EFSA dot. miesa komórkowego. Rejestracja trwa do 30 marca!
Raport obejmuje różne grupy substancji, w tym hormony, środki przeciwbakteryjne, zanieczyszczenia środowiskowe, substancje zabronione i inne leki weterynaryjne.
Jest to pierwsza z serii opinii naukowych na temat dobrostanu zwierząt hodowlanych, na wniosek Komisji Europejskiej jako kluczowego elementu jej strategii „od pola do stołu”.