Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W dokumencie "Accelerating Protein Diversification for Europe" wezwano do systemowego podejścia do dywersyfikacji źródeł białka i przekształcenia naszego systemu żywnościowego tak, aby był zdrowszy i bardziej zrównoważony dla wszystkich.
EIT Food Protein Diversification Think Tank łączy wiedzę naukowców, firm i organizacji pozarządowych w celu przezwyciężenia barier i wspierać innowację obejmującą wszystkich w obszarze dywersyfikacji białek.
Zalecenia zostały przedstawione na konferencji Future of Food w Brukseli, zorganizowanej przez EIT Food, która ma na celu zainspirowanie prawodawców do przekształcenia naszych systemów żywnościowych.
EIT Food opublikował nowy przewodnik dotyczący dywersyfikacji białka, przedstawiający szereg zaleceń mających na celu przyspieszenie postępów w kierunku transformacji sposobu produkcji i konsumpcji białka. EIT Food jest wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej.
Przewodnik "Accelerating Protein Diversification for Europe" został opracowany przez EIT Food Protein Diversification Think Tank w porozumieniu z ekspertami i interesariuszami z całego sektora.
Po roku przemyśleń, konsultacji, dyskusji z zainteresowanymi stronami i wywiadów z ekspertami, dokument przedstawia szereg zaleceń dla decydentów UE, mających na celu wskazać, że dywersyfikacja białka powinna być kamieniem węgielnym przyszłych strategii żywnościowych w celu wyżywienia rosnącej populacji przy jednoczesnym łagodzeniu negatywnego wpływu produkcji żywności na środowisko i zdrowie ludzi.
Wyniki badań zostały zaprezentowane podczas konferencji Future of Food, która odbyła się 26 października w Brukseli. Wydarzenie to, organizowane przez EIT Food, gromadzi największą społeczność związaną z branżą spożywczą na świecie, aby inspirować prawodawców, dzieląc się doświadczeniem, konkretnymi przykładami z biznesu oraz zaleceniami dotyczącymi tego, w jaki sposób możemy dokonać zmian w celu przekształcenia naszych systemów żywnościowych.
Produkcja i konsumpcja białka znajdują się w centrum wielu palących kwestii związanych z europejskim systemem żywnościowym, od żywienia i zdrowia publicznego, po emisje z rolnictwa i obawy związane z bezpieczeństwem żywnościowym. Innowacyjne kształtowanie polityki jest jednym z kluczy do odblokowania dywersyfikacji białka. Może to umożliwić Europie przejście od silnej zależności od zasobochłonnych białek pochodzenia zwierzęcego do mieszanki zrównoważonych źródeł białka, w tym alternatywnych źródeł białka pochodzenia roślinnego, uprawnego, precyzyjnie fermentowanego, opartego na algach i owadach.
Zalecenia:
Dokument przedstawia kompleksowy zestaw zaleceń, opowiadających się za podejściem opartym na myśleniu systemowym i uznających znaczenie zaangażowania w cały system żywnościowy. Poniżej znajduje się przegląd zaleceń:
EIT Food Protein Diversification Think Tank będzie nadal angażować zainteresowane strony w zorganizowaną dyskusję w celu zbadania istniejących luk, barier i możliwości oraz będzie współtworzyć oparte na dowodach mapy drogowe, w tym zalecane działania i polityki dotyczące dywersyfikacji białek w celu napędzania transformacji systemu żywnościowego.
Marja-Liisa Meurice, dyrektor EIT Food North and East, powiedziała: "Dywersyfikacja białka sprzyja innowacjom, ma potencjał do stworzenia znacznych możliwości gospodarczych i pozycjonuje państwa członkowskie UE w czołówce szybko rozwijającego się sektora. Przyjęcie kompleksowej strategii dywersyfikacji białka nie jest jedynie opcją, ale koniecznością.
Wprowadzenie tych zaleceń w życie wymaga znaczącej współpracy między rządami, branżą, środowiskiem akademickim i społeczeństwem obywatelskim. Tylko dzięki wspólnym zobowiązaniom możemy sprostać głównym wyzwaniom naszych czasów, przekroczyć tradycyjne ograniczenia i wspierać poczucie globalnej odpowiedzialności. Kontynuując tę dyskusję, zapraszamy wszystkich decydentów i interesariuszy w całej UE do przyłączenia się do nas w celu współtworzenia bardziej zrównoważonego, odpornego, zdrowego i bezpiecznego systemu żywnościowego".
Acacia Smith, starszy menedżer ds. polityki w Good Food Institute, dodała: "Dywersyfikacja białek ma do odegrania kluczową rolę w przekształcaniu systemów żywnościowych na skalę potrzebną do obniżenia emisji klimatycznych i zwiększenia odporności przy jednoczesnym tworzeniu nowych możliwości. Ten wspólny wysiłek potwierdza ważną rolę rządów UE w napędzaniu zmian - od finansowania badań i innowacji, przez tworzenie ram politycznych, po wsparcie dla rolników".
Przewodnik Accelerating Protein Diversification for Europe :
Źródło: materiały prasowe EIT
O think tanku EIT Food Protein Diversification Think Tank
EIT Food Protein Diversification Think Tank łączy wiedzę naukowców, firm, spółdzielni i organizacji pozarządowych w celu wspierania szerokiego i integracyjnego uczestnictwa w pokonywaniu barier dla innowacji w dziedzinie dywersyfikacji białek. Jego członkami są Danone, Lund University, The German Institute of Food Technologies (DIL), University of Helsinki, VTT Finland, The Good Food Institute (GFI) Europe, Puratos Group, ShakeUpFactory, Aarhus University, Grupo AN, BGI.
O EIT Food
EIT Food to największa i najbardziej dynamiczna społeczność innowacji żywnościowych na świecie. Przyspieszamy innowacje, aby zbudować przyszłościowy system żywnościowy, który produkuje zdrową i zrównoważoną żywność dla wszystkich.
Wspierani przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej, inwestujemy w projekty, organizacje i osoby, które podzielają nasze cele i wizję zdrowego i zrównoważonego systemu żywnościowego. Uwalniamy potencjał innowacji w przedsiębiorstwach i na uniwersytetach oraz tworzymy i skalujemy startupy rolno-spożywcze, aby wprowadzać na rynek nowe technologie i produkty. Wyposażamy przedsiębiorców i profesjonalistów w umiejętności potrzebne do przekształcenia systemu żywnościowego i stawiamy konsumentów w centrum naszej pracy, pomagając budować zaufanie poprzez ponowne łączenie ich z pochodzeniem ich żywności.
Jesteśmy jedną z dziewięciu społeczności innowacyjnych ustanowionych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależny organ UE utworzony w 2008 r. w celu stymulowania innowacji i przedsiębiorczości w całej Europie.
Więcej informacji można znaleźć na stronie www.eitfood.eu lub w mediach społecznościowych:
X, Facebook, LinkedIn, YouTube i Instagram.
Przeczytaj także
EIT Food ogłosił pierwszy Open Innovation Call w ramach Regionalnego Programu Innowacji (RIS) dla Europy Środkowej i Wschodniej, którego celem jest przyspieszenie innowacji w kierunku tworzenia pozytywnych zmian w systemie żywnościowym. EIT Food jest wspierany przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), organ Unii Europejskiej.
Raport prezentuje spojrzenie na obecny stan rozwoju technologicznego, biznesowy i społeczny potencjał dywersyfikacji białek oraz identyfikację potrzeb i możliwości w zakresie badań i innowacji w celu dalszego przyspieszenia innowacji w tym rozwijającym się strategicznym sektorze.
Raport wykazał, że podczas pandemii COVID-19 wiele sektorów gospodarki obniżyło poziom emisji gazów cieplarnianych, natomiast w sektorze rolno-spożywczym poziom emisji utrzymał się na stałym poziomie lub nawet wzrósł. EIT Food zdecydowało się na przeprowadzenie analizy emisji gazów cieplarnianych w przemyśle rolno-spożywczym w Europie Środkowo-Wschodniej. Analiza obejmuje 12 krajów, w tym Polskę.