Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
17 grudnia 2021 r. Ambasada RP w Pekinie poinformowała o opublikowaniu listy podmiotów uprawnionych do eksportu mąki na rynek chiński. Oznacza to zakończenie procedury zatwierdzającej ten produkt do eksportu do Chin.
Prace nad dopuszczeniem mąki do eksportu na rynek chiński rozpoczęły się w 2016 r. i obejmowały wiele etapów, m.in. pracę nad protokołem bilateralnym i audyt służb chińskich w miejscach produkcji mąki.
5 lutego 2021 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz minister Generalnej Administracji Celnej ChRL podpisali protokół określający szczegółowe wymagania dla mąki przeznaczonej na rynek chiński.
Uprawnienia eksportowe otrzymały 4 polskie zakłady. Lista uprawnionych podmiotów jest dostępna na stronie internetowej Generalnej Administracji Celnej ChRL:
http://jckspj.customs.gov.cn/spj/zwgk75/2706880/2811812/4066365/index.html
Źródło: MRiRW
Przeczytaj także
W Chinach pośród odrzuconej importowanej żywności w latach 2009-2019 aż 30% przypadków sklasyfikowano jako zafałszowania żywności.
Rosnąca świadomość konsumentów i poszukiwanie nowych, bioaktywnych produktów sprawiają, że konieczne jest szukanie nowych rozwiązań i technologii. W recepturze tych makaronów znalazły się takie dodatki jak np. jarmuż, pokrzywa, pietruszka czy też miąższ dyni. Odpowiednio dopracowana receptura i technologia przygotowania makaronów umożliwiła uzyskanie produktu zasadotwórczego, który może być rekomendowany w diecie każdego człowieka dbającego o stan swojego zdrowia.
DG SANTE zaproponowała obniżenie limitów dla deoksyniwalenolu (DON) i T2/HT2, które mają zastosowanie do zbóż i produktów pochodnych przeznaczonych zarówno do spożycia przez ludzi, jak i zwierzęta.