Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Według Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) transgraniczna epidemia Salmonella Mbandaka ST413 trwa w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii od ponad dwóch lat, począwszy od września 2021 r.
Do 15 marca 2024 r. zgłoszono 300 przypadków w: Estonii (3), Finlandii (98), Francji (16), Niemczech (2), Irlandii (7), Holandii (1) i najwięcej w Wielkiej Brytanii (173). Dwadzieścia trzy osoby były hospitalizowane, sześć przypadków miało posocznicę, a jedna osoba zmarła w Wielkiej Brytanii, co wskazuje, że epidemia salmonellozy ma umiarkowane nasilenie.
W listopadzie 2022 r., kiedy opublikowano pierwszą szybką ocenę epidemii, na podstawie wywiadów przeprowadzonych w Finlandii i Wielkiej Brytanii wskazano gotowe do spożycia produkty z kurczaka i/lub świeże mięso z kurczaka jako prawdopodobne nośniki infekcji. Późniejsze dochodzenia przeprowadzone przez organy ds. bezpieczeństwa żywności w Estonii, Finlandii i Holandii oraz udostępnienie EFSA informacji genomicznych o żywności w 2024 r. wykazały zanieczyszczenie szczepem ogniskowym mrożonego gotowanego na parze filetu z piersi kurczaka produkowanego na Ukrainie. Zanieczyszczone partie zostały przywiezione przez podmioty spoza UE i dystrybuowane na rynkach UE i Wielkiej Brytanii.
Okres przydatności do spożycia skażonego mrożonego mięsa z kurczaka upłynął w listopadzie i grudniu 2023 r. Ostatnie przypadki wykryto w Finlandii w październiku 2023 r. i w Wielkiej Brytanii w lutym 2024 r. Zakładając, że zidentyfikowane zanieczyszczone partie nie znajdują się już na rynku i biorąc pod uwagę daty ważności i wdrożone środki kontroli, prawdopodobieństwo wystąpienia nowych infekcji szczepem ogniskowym z tych partii jest niskie. Jednak pomimo wdrożenia środków kontroli przypadki w dalszym ciągu występowały przez cały 2023 r. w UE i na początku 2024 r. w Wielkiej Brytanii, co wskazywało na niewykryte drogi narażenia, które wymagają dalszych badań i stwarzają ciągłe, aczkolwiek zmniejszone, ryzyko nowych infekcji.
W styczniu i kwietniu 2023 r. Komisja Europejska w imieniu Ukrainy przekazała w systemie RASFF informację o wdrożeniu w ukraińskim zakładzie środków naprawczych, takich jak badania mikrobiologiczne każdej partii eksportowanej do Europy, wzmożenie testów na obecność Salmonelli w surowcach pochodzących z rzeźni oraz przegląd procedur bezpieczeństwa i higieny żywności.
Źródło: ECDC
Przeczytaj także
Trwa dochodzenie w sprawie wielu szczepów Salmonelli powiązanych z produktami drobiowymi importowanymi do Wielkiej Brytanii z Polski. W tym roku odnotowano ponad 200 przypadków salmonellozy u ludzi wywołanej przez określone szczepy genetyczne Salmonella Enteritidis, które powiązano z produktami drobiowymi, takimi jak mięso i jaja.
Informacje te pomogą w opracowaniu lepszego narzędzia monitorowania dla producentów mięsa i drobiu.
Metody molekularne, w tym qPCR mają wiele zalet w porównaniu z tradycyjną procedurą wykrywania patogenów w żywności. PCR jest skutecznym narzędziem w detekcji bakterii Salmonella spp., gdyż uzyskany wynik jest obiektywny i niezależny od stanu fizjologicznego mikroorganizmów.