Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Agricultural Research Service (ARS) USDA uruchomiła nową, szeroką inicjatywę znaną jako Salmonella Grand Challenge. Projekt skupia grupę naukowców różnych specjalności, aby walczyć z salmonellozą, chorobą przenoszoną przez żywność, która każdego roku atakuje ponad 1 mln Amerykanów, czasami śmiertelnie.
Projekt Salmonella Grand Challenge jest zgodny z trwającymi wysiłkami Służby ds. Bezpieczeństwa i Kontroli Żywności USDA (FSIS) w celu opracowania skuteczniejszej strategii ograniczania chorób wywoływanych przez Salmonellę u ludzi związanych z drobiem.
Cel projektu
To integracja badań i wiedzy na temat, jak i gdzie Salmonella powoduje największe zagrożenie dla produktów mięsnych i drobiowych. Informacje te pomogą w opracowaniu lepszego narzędzia monitorowania dla producentów mięsa i drobiu.
Salmonella enterica, bakteria wywołująca chorobę zwaną salmonellozą, czai się niemal wszędzie – na zwierzętach (w tym domowych), w żywności, wodzie, glebie, a nawet w powietrzu. Produkty drobiowe stanowią ok. 23% przypadków salmonellozy, co nie jest niczym niezwykłym, biorąc pod uwagę, że Salmonella jest najczęstszym patogenem odzwierzęcym.
Osoby zarażone Salmonellą cierpią na objawy, które obejmują biegunkę, gorączkę, skurcze brzucha, dreszcze, ból głowy, nudności i wymioty. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom zwykle wracają do zdrowia bez leczenia, ale prawie 20 000 osób wymaga hospitalizacji każdego roku, a około 400 umiera.
Jednym z celów projektu Salmonella Grand Challenge jest przyczynienie się do realizacji celów Healthy People polegających na zmniejszeniu tych liczb o 25% do 2030 r.
„Zintegrujemy trwające badania ARS, łącząc, standaryzując i koordynując wysiłki w celu stworzenia zharmonizowanych zestawów danych. Pomoże to zidentyfikować większe trendy, pojawiające się zagrożenia i nowatorskie strategie łagodzenia skutków Salmonelli.
To duże zadanie, ponieważ istnieje ponad 2400 rodzajów bakterii Salmonella. Poprzednie badania zmniejszyły częstość występowania Salmonelli w produktach mięsnych i drobiowych, ale przypadki choroby salmonellozy nie zmniejszyły się. Istnieją czynniki związane z ryzykiem Salmonelli, których naukowcy jeszcze nie rozumieją, co podkreśla potrzebę skupienia większej ilości zasobów na tym złożonym problemie.
Ważne czynniki wpływające na ryzyko Salmonelli są różne we wszystkich systemach produkcyjnych. Będzie potrzeba ogromnej ilości danych, aby lepiej zrozumieć ryzyko związane z Salmonellą, opracować dokładny model, a następnie opracować narzędzia prognostyczne dla producentów do monitorowania ich systemów” – powiedział Tommy Wheeler z ARS.
Źródło: https://www.usda.gov/media/blog/2023/06/07/grand-challenge-salmonella
Przeczytaj także
W Programie określono m.in. warunki postępowania w przypadku wykrycia zakażenia oraz metody stosowane do wykrywania serotypów Salmonella
Od czerwca 2017 r. w pięciu krajach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE/EOG), Zjednoczonym Królestwie (UK) i Stanach Zjednoczonych (USA) trwa utrzymująca się transgraniczna epidemia Salmonella Virchow ST16.
Szczególne znaczenie przy ocenie bezpieczeństwa wyrobów cukierniczych ma obecność gatunku Salmonella. Solus One Salmonella zapewnia najlepszą w swojej klasie wydajność — ten system testowania patogenów firmy PerkinElmer oferuje wysokiej jakości, solidną, ekonomiczną i szybką metodę, której czas uzyskiwania wyników jest znacznie krótszy niż metody hodowlane.