Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od czerwca 2017 r. w pięciu krajach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE/EOG), Zjednoczonym Królestwie (UK) i Stanach Zjednoczonych (USA) trwa utrzymująca się transgraniczna epidemia Salmonella Virchow ST16. Łącznie zgłoszono 210 przypadków z następujących krajów: Danii (2), Francji (111), Niemiec (26), Irlandii (4), Holandii (34), Wielkiej Brytanii (32) i USA (1). Wśród zbadanych przypadków (55), wskaźniki hospitalizacji wahały się od 16,7% (2/12) w Wielkiej Brytanii do 29,4% (5/17) i 38,5% (10/26) odpowiednio we Francji i Niemczech. Nie zgłoszono żadnych zgonów. Większość przypadków została powiązana z lokalnymi restauracjami serwującymi mięso typu kebab. Liczba potwierdzonych przypadków stanowi jedynie niewielki odsetek wszystkich zakażeń w UE/EOG, częściowo ze względu na różne możliwości sekwencjonowania w poszczególnych krajach.
Porównanie reprezentatywnych szczepów epidemii z dostępnymi profilami genomu S. Virchow ST16 z izolatów innych niż ludzkie ujawniło, że większość pasujących izolatów należała do mięsa brojlerów i środowisk związanych z brojlerami, wspierając w ten sposób hipotezę o mięsie drobiowym jako nośniku infekcji.
Dostępne informacje z wywiadów, badań „traceback” i analizy skupień sekwencjonowania całego genomu (WGS) wykazały, że produkty mięsne kebab zawierające skażone mięso kurczaka są prawdopodobnymi nośnikami infekcji i że podobne bakterie krążą w łańcuchu produkcji mięsa drobiowego w UE przynajmniej we Francji, Niemczech i Holandii. Wobec braku numerów serii skażonych produktów zawierających kebab i powiązanych informacji dotyczących badań na obecność Salmonelli nie można było ustalić źródła/źródeł zakażeń.
W UE/EOG mogą wystąpić nowe zakażenia dotykające każdą grupę wiekową, dopóki nie zostaną przeprowadzone dalsze badania w celu zidentyfikowania źródła (źródeł) i punktu (punktów) zanieczyszczenia wzdłuż łańcucha produkcji mięsa kurcząt, w tym linii produkcji pierwotnej. Pozwoli to na wdrożenie odpowiednich środków kontroli.
Organy ds. zdrowia publicznego w krajach dotkniętych chorobą zgłosiły, co następuje:
Polska perspektywa
W dniu 17 lutego 2023 r. Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności w Polsce poinformował (fup12, RASFF 2023.0274) o wyniku kontroli urzędowej przeprowadzonej w polskiej firmie F, która dostarczyła kebab do francuskiej restauracji E. Między latem 2022 r. a końcem 2022 r. (odpowiedni okres zakażeń zgłoszony przez władze francuskie), w polskiej firmie F. nie stwierdzono wyników dodatnich na obecność Salmonelli. Analizy żywności z Salmonellą w zakładzie produkcyjnym są wykonywane z następującą częstotliwością: raz w miesiącu dla surowców (mięso drobiowe), co dwa tygodnie dla mięsa drobiowego po rozbiorze/wykrojeniu i dwa razy w miesiącu dla produktów końcowych, takich jak surowy kebab. Wymazy środowiskowe i próbki z 15 miejsc zakładu są również pobierane z częstotliwością raz w miesiącu. Są one badane pod kątem całkowitej liczby bakterii i Enterobacteriaceae.
7 marca 2023 r. Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności poinformował o wyniku kontroli urzędowej przeprowadzonej w Polskiej Rzeźni B i Polskiej Rzeźni C.
Nie stwierdzono wyników dodatnich na obecność Salmonelli na próbkach skóry szyi indyka pobranych w lipcu, wrześniu, październiku i grudniu 2022 r. w Polskiej Rzeźni B (fup14, RASFF 2023.0274).
Nie stwierdzono wyników dodatnich na salmonelli w próbkach pobranych w Polskiej Rzeźni C ze skór szyj indyczych, mięsa indyczego oraz środowiska produkcyjnego w okresie sierpień–wrzesień 2022 r. (fup15 i fup17, RASFF 2023.0274). Ponadto Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności poinformował, że zidentyfikowano pochodzenie ptaków (fermy indyków) dostarczonych do Polskiej Rzeźni C (dodatkowe informacje o zidentyfikowanych gospodarstwach nie były dostępne w RASFF) i nie odnotowano wyników dodatnich na obecność Salmonelli.
Dwie polskie rzeźnie B i C dostarczały mięso indycze niemieckiej spółce I. Niemiecka firma I dostarczyła mięso do niemieckiej firmy A, która była dostawcą mięsa kebabowego w jednej z restauracji odwiedzonych przez skrzynki (francuska restauracja A).
Pełen raport: EFSA
Przeczytaj także
Oporność Salmonelli i Campylobacter na powszechnie stosowane środki przeciwdrobnoustrojowe jest często obserwowana u ludzi i zwierząt, ujawnia raport opublikowany przez ECDC oraz EFSA.
Szczególne znaczenie przy ocenie bezpieczeństwa wyrobów cukierniczych ma obecność gatunku Salmonella. Solus One Salmonella zapewnia najlepszą w swojej klasie wydajność — ten system testowania patogenów firmy PerkinElmer oferuje wysokiej jakości, solidną, ekonomiczną i szybką metodę, której czas uzyskiwania wyników jest znacznie krótszy niż metody hodowlane.
Zwiększyła się liczba przypadków shigellozy, spowodowanej głównie przez Shigella sonnei, wśród podróżnych powracających z Wysp Zielonego Przylądka, została zgłoszona w UE/EOG, Zjednoczonym Królestwie (UK) i Stanach Zjednoczonych (USA) od września 2022 r.