Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
FDA w dn. 23 marca opublikowała zawiadomienie o wstrzymaniu obowiązywania niektórych przepisów dotyczących wyrobów mleczarskich, w tym jogurtów. Przepisy z dn. 11 czerwca 2021 r. zmieniły m.in. definicję i standard dla jogurtu oraz unieważniły definicje i standardy dla jogurtów niskotłuszczowych i beztłuszczowych.
Przepisy dotyczące standardów tożsamości mleczarskiej podlegają formalnym procedurom tworzenia przepisów, które przewidują 30-dniowy termin na wniesienie sprzeciwu i prośby o jego rozpatrzenie. W przypadku prawidłowego zgłoszenia sprzeciwu przepisy, do których wniesiono sprzeciw, nie wchodzą w życie.
W lipcu 2021 zgłoszono dwa sprzeciwy
W lipcu 2021 roku International Dairy Foods Association oraz Chobani LLC wniosły swoje zastrzeżenia do kilku części ostatecznych przepisów. W szczególności IDFA stwierdził, że nakładają one zbyt nakazowe ograniczenia dotyczące tego, jakie składniki można dodać po fermentacji; ograniczają wymaganą kwasowość i pH niektórych rodzajów jogurtów; i ustalają sprzeczne wymagania, które mogą zniechęcać producentów jogurtów do dodawania witaminy D.
Natomiast firma Chobani sprzeciwiła się wykluczeniu mleka ultrafiltrowanego z podstawowych składników mlecznych.
Po 40 latach od pierwszego wydania przez FDA standardów dla jogurtów, IDFA prosi FDA o współpracę z producentami jogurtów w celu wprowadzenia zdroworozsądkowych aktualizacji kategorii, która czekała ponad cztery dekady na modernizacje. Bez zmodernizowanych standardów producenci nie są w stanie sprostać wymaganiom konsumentów w zakresie innowacyjnych i pożywnych produktów jogurtowych.
Jakie przepisy zostały wstrzymane?
IDFA sprzeciwił się wymaganiu, aby jogurt przed dodaniem składników smakowych miał albo miareczkowalną kwasowość nie mniejszą niż 0,7 procent, wyrażoną jako kwas mlekowy, albo pH 4,6 lub niższe. Ten przepis ostatecznej zasady został utrzymany i nie obowiązują żadne wymagania dotyczące minimalnej kwasowości miareczkowej ani wymagania dotyczące maksymalnego pH.
Chobani sprzeciwił się wykluczeniu ultrafiltrowanego mleka z podstawowych składników mlecznych w 21 CFR 113.200 (b). Tym samym przepis zostaje utrzymany w zakresie, w jakim zakazuje stosowania mleka ultrafiltrowanego.
Przeczytaj także
W 2021 r. eksport produktów mleczarskich, w ujęciu wolumenowym, zwiększył się o 3%, osiągając rekordowe 1 700 tys. t. Wyższą dynamikę, bo 12-procentową, odnotowano w przypadku wartości eksportu. Na rynku mleka również czynnikiem wspierającym eksport był wzrost cen na rynku europejskim oraz światowym
Ceny mleka i przetworów mlecznych wg MRiRW. Nowozelandzki indeks GDT na najwyższym poziomie od lutego 2014 r.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej przetworów mlecznych i znakowania wyrobów mlekopodobnych. Objęto nią 144 podmioty (70 producentów i 74 sklepy).