Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Start-up Solar Foods opracował proces, który wymaga tylko dwutlenku węgla, wody i elektryczności oraz kilku pierwiastków śladowych, aby stworzyć jedną komórkę wegańskiego białka.
Fińska firma opracowała proces tworzenia jadalnego białka z powietrza. Cóż, to niewielka przesada, ale start-up Solar Foods wymyślił proces, który wymaga tylko dwutlenku węgla, wody i elektryczności oraz kilku pierwiastków śladowych, aby stworzyć unikalne jednokomórkowe wegańskie białko, które jego twórcy mają nadzieję wykorzystać np. podczas podróży kosmicznych na Marsa. Firma została już zaproszona do opracowania propozycji produkcji żywności w ramach Programu inkubacji przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Drobnoustroje
Pasi Vainikka, CEO Solar Foods, porównuje proces do fermentacji z wykluczeniem drożdży i cukru. „Całkowicie odłączamy się od użytkowania ziemi” - powiedział Vainikka podczas przemówienia Deeptech Showcase w SLUSH, wydarzeniu rozpoczynającym działalność, które odbyło się w Helsinkach. „Nie używamy cukrów pochodzących z roślin.” Zamiast tego, firma elektrolizuje wodę w celu wytworzenia wodoru, pobiera CO2 z powietrza, dodaje witaminy i minerały i łączy to wszystko w bioreaktorach, w których naturalnie występujące drobnoustroje „jedzą wodór jako źródło energii i CO2 jako źródło węgla, a następnie rosną i rozmnażają się. Proces polega na ekstrakcji i suszeniu powstałego płynu do postaci proszku. ”
Potencjalne wykorzystanie
Proszek wytwarzany przez bioreaktory ma zawartość białka 50% i wygląda i smakuje jak mąka pszenna. Potencjalne zastosowania obejmują makaron, chleb, pizzę, koktajle, płatki śniadaniowe i inne. Vainikka mówi, że można go nawet wykorzystać do produkcji mięsa hodowlanego.
Żywność przyszłości?
Były inżynier energetyki, Vainikka przewiduje przyszłość, w której elektryczność będzie podstawowym paliwem do produkcji żywności - przyjazne dla środowiska podejście, które rozwiąże problem emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa i produkcji zwierzęcej, które razem odpowiadają za 20% obecnego globalnego rynku ślad węglowy.
Projekt białka w proszku znajduje się obecnie w fazie testowej. Solar Foods celuje w komercyjną produkcję białka w 2021 roku i planuje wkrótce uzyskać zgodę organów regulacyjnych na stosowanie nowego białka jako składnika żywności. Proces ten opiera się na inicjatywach badawczych Centrum Badań Technologicznych VTT w Finlandii i Uniwersytetu Technologicznego Lappeenranta w Finlandii.
Źródło:
Przeczytaj także
Obserwuje się nieustanny wzrost liczby ludności. Według FAO, aby zaspokoić potrzeby żywieniowe populacji w 2030 roku, konieczny jest co najmniej dwukrotny wzrost produkcji żywności. Zmniejsza się powierzchnia gruntów rolnych, wyczerpują się światowe zasoby wodne, a hodowla zwierząt staje się coraz bardziej utrudniona [1]. Ratunkiem dla nadciagającego kryzysu zasobów pożywienia jest rozwój nowych technologii oraz lepsze wykorzystanie nowych i zagospodarowanie istniejących zasobów żywności.
Kwitnące rośliny, oddziaływanie na zmysły i nowa fala egzotycznych smaków — oto prognozy Kerry na 2019 r. Premiera „zestawień smaków” Kerry — przewidywanie trendów smakowych, które będą w tym roku najpopularniejsze w Europie
Mosa Meat planuje zbudować pilotażowy zakład produkcyjny, którego celem jest wprowadzenie na rynek produktu premium do 2021 roku. Firma działająca z ramienia Maastricht University zebrała 7,5 miliona euro, a jej celem jest wprowadzenie na rynek mięsa hodowlanego...