Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Od 1 stycznia br. we Francji obowiązuje prawo, które zabrania sieciom fast food wydawania żywności w jednorazowych opakowaniach oraz oferowania sztućców jednorazowego użytku, takich jak noże czy widelce. Restauracje, które mogą obsłużyć więcej niż 20 klientów jednocześnie, muszą oferować talerze, kubki i sztućce wielokrotnego użytku zamiast przedmiotów jednorazowego użytku.
To prawo ma na celu zmniejszenie ilości odpadów plastikowych i innych rodzajów odpadów we Francji
Ok. 30 000 restauracji typu fast food we Francji serwuje ok. 6 mld posiłków rocznie, generując rocznie 2 mln ton odpadów. Zgodnie z nowym prawem restauracje i kawiarnie muszą zastępować opakowania burgerów i kanapek podawanymi w swoich sieciach restauracji papierowymi pudełkami. Ponadto inne produkty, takie jak nuggetsy, pizze, ciasta i lody są podawane na talerzach lub w pojemnikach wielokrotnego użytku.
Czy taki rodzaj plastiku nie jest wystarczająco wytrzymały, aby można go było używać ponownie przez długi czas?
Szefowa ds. prawnych Zero Waste France, Alice Elfassi, powiedziała: „Większość restauracji typu fast food nie przestawi się na klasyczne naczynia szklane czy porcelanowe, które przetrwają lata, wybiorą twardy plastik, a my mamy obawy co do jego trwałości – czy będzie w stanie wytrzymać setki cykli mycia, czy też zostanie wyrzucony już po kilku? Będziemy na to czujni”.
Zakaz stosowania opakowań jednorazowego użytku w restauracjach został wprowadzony rok po tym, jak Francja zakazała stosowania opakowań jednorazowych z tworzyw sztucznych dla ponad 30 rodzajów owoców i warzyw.
W listopadzie ub.r. także rząd Kanady zakazał produkcji i importu na sprzedaż artykułów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak torby, sztućce i artykuły gastronomiczne. Sprzedaż tych przedmiotów w kraju ma być zakazana od grudnia 2023 roku.
Źródło: https://www.packaging-gateway.com/news/france-plastic-ban-restaurant/
Przeczytaj także
Wysoki wzrost w światowym przemyśle spożywczym i napojów będzie napędzał popyt na materiały opakowaniowe. Troska o środowisko – w tym zrównoważony rozwój, produkty przyjazne dla klimatu i składniki pochodzące z recyklingu – to atrybuty produktów i marek.
Chociaż prace legislacyjne nad projektem ustawy o systemie kaucyjnym nie dobiegły jeszcze końca, to już teraz warto się przyjrzeć jakie podstawowe obowiązki producenta z niego wynikają
W tym roku przedsiębiorcy dostali pod choinkę od Komisji Europejskiej projekt nowego rozporządzenia dotyczącego opakowań. Rozporządzenie to ma w całej Unii kompleksowo określać wymogi dotyczące opakowań, w tym opakowań produktów spożywczych