Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Zespół ds. Suplementów Diety podjął 7 uchwał dotyczących maksymalnych ilości witamin, składników mineralnych i innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny efekt fizjologiczny w suplementach diety.
W dniu 25 października 2019 r. odbyło się trzecie w tym roku posiedzenie Zespołu do Spraw Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Tematem spotkania było wypracowanie stanowisk dotyczących m.in. maksymalnych ilości witamin i składników mineralnych oraz kofeiny i preparatów z morwy białej w suplementach diety. Po dyskusji w gronie ekspertów przyjęto 7 uchwał (nr 11-17/2019). Podjęte uchwały określają maksymalne poziomy w suplementach dedykowanych dla osób dorosłych i dotyczą:
1/ kwasu pantotenowego – 10 mg pantetyny/dzień lub 200 mg/dzień w przypadku pozostałych form chemicznych (tj. D-pantotenianu wapnia, D-pantotenianu sodu, deksapantenolu);
2/ tiaminy (witaminy B1) – 100 mg tiaminy/dzień;
3/ ryboflawiny (witaminy B2) – 40 mg ryboflawiny/dzień;
4/ kobalaminy (witaminy B12) – 100 µg/dzień;
5/ jodu – 150 µg/dzień oraz 200 µg/dzień w suplementach diety dedykowanych kobietom w ciąży i w okresie laktacji;
6/ kofeiny – porcja kofeiny spożywana jednorazowo nie może przekroczyć 200 mg. Maksymalna ilość na dobę nie może przekroczyć 400 mg w porcjach podzielonych pod warunkiem, iż produkt nie zawiera innych składników o synergistycznym działaniu. Maksymalna dobowa ilość kofeiny odnosi się też do spożycia kofeiny ze wszystkich źródeł. Ponadto w oznakowaniu suplementów diety zawierających kofeinę lub preparaty roślinne będące źródłem kofeiny należy podać informację o całkowitej zawartości kofeiny w przeliczeniu na zalecaną do spożycia dzienną porcję produktu oraz rekomenduje się umieścić następujące ostrzeżenie: „Zawiera kofeinę; nie zaleca się stosowania u dzieci i kobiet w ciąży; nie spożywać z innymi produktami będącymi źródłem kofeiny lub innych składników o podobnym działaniu”.
7/ preparatów z rośliny morwa biała (Morus alba L.) – maksymalna zawartość 1-dezoksynojirymycyny (DNJ) zalecanej do spożycia dziennej porcji produktu nie może przekraczać 10 mg. Podmiot wprowadzający do obrotu dany środek spożywczy powinien dysponować informacjami dotyczącymi zawartości DNJ, w przeliczeniu na zalecaną do spożycia dzienna porcję. Ponadto w oznakowaniu suplementów diety zawierających preparaty z morwy białej rekomendowano umieszczenie ostrzeżenia: „u osób stosujących terapię insulinową lub doustne leki hipoglikemizujące stosować po konsultacji z lekarzem”.
Zgodnie z art. 9 ust. 2a ustawy z dnia 14 marca 1885 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. z 2019 r. poz.59) Zespół do spraw Suplementów Diety działa jako organ opiniodawczo-doradczy Głównego Inspektora Sanitarnego. Do zadań Zespołu należy m.in. wsparcie merytoryczne i naukowe Głównego Inspektora Sanitarnego przy wyjaśnianiu okoliczności dotyczących produktów objętych powiadomieniem, o których mowa w art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2019 r. poz. 1252), rolą Zespołu jest też przygotowanie listy składników roślinnych z uwzględnieniem ich maksymalnych dawek w suplementach diety oraz określanie maksymalnych dawek witamin i składników mineralnych w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety, powyżej których wykazują one działanie lecznicze. Zespół odpowiada również za monitorowanie interakcji i działań niepożądanych suplementów diety.
Zespół podejmuje decyzje poprzez opracowywanie pisemnych opinii w formie uchwał podejmowanych większością głosów członków Zespołu.
https://gis.gov.pl/zywnosc-i-woda/zespol-do-spraw-suplementow-diety/
Źródło: GIS
Przeczytaj także
Wg najnowszego raportu HBBF (Healthy Babies Bright Future), 95% badanych produktów dla dzieci zawierało metale toksyczne-. Tylko w 9 ze 168 zbadanych próbek nie wykryto arsenu, ołowiu, kadmu, czy rtęci.
Nowelizacja ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 59) ma na celu przede wszystkim zmianę struktury organizacyjnej Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Na stronie internetowej GIS ukazał się raport „Stan sanitarny kraju w roku 2018” opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny. Opracowanie zawiera podsumowanie i wyniki działań podjętych przez Inspektorat w zakresie bezpieczeństwa i higieny ogółem.