Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W najbliższym dziesięcioleciu globalna produkcja mleka będzie zwiększać się szybciej niż produkcja pozostałych głównych surowców rolnych.
Prognozy analityków OECD FAO
W poniedziałek 8.07.2019 r. analitycy OECD FAO, przedstawili swoje prognozy dla najważniejszych rynków rolnych, na najbliższą dekadę. Według prognoz światowa produkcja mleka w latach 2019-2028 będzie rozwijać się w tempie 1,7% rocznie, do 981 mln t w 2028 r. Oznacza to, że dynamika wzrostu produkcji mleka będzie szybsza niż pozostałych głównych surowców rolnych.
Największy wzrost w Indiach i Pakistanie
Do krajów o największy wzroście produkcji mleka będą należały Indie i Pakistan, które łącznie będą odpowiadały za ponad połowę wzrostu światowej produkcji w najbliższej dekadzie. W konsekwencji kraje te, w 2028 r. będą odpowiadać za ponad 30% globalnej produkcji.
Prognozy produkcyjne dla UE
Analitycy OECD FAO spodziewają się, że produkcja mleka w UE w latach 2019-2028 będzie rosła wolniej niż średnio produkcja światowa. Rozwój produkcji będzie następował przez zwiększenie wydajności krów (w tempie 1,1% rocznie), podczas gdy ich pogłowie będzie zmniejszać się średniorocznie o 0,5%. W Unii Europejskiej wzrastać będzie udział mleka ekologicznego w produkcji. Obecnie w takich krajach jak Austria, Szwecja, Łotwa Gracja czy Dania ponad 10% mleka produkowana jest w systemie ekologicznym. Średnio około 3% produkcji mleka w UE pochodzi z gospodarstw ekologicznych.
Udział mlecznych produktów świeżych
Analitycy zauważają, że na świecie, najwięcej mleka konsumowana jest w postaci mleka świeżego lub produktów tylko w niewielkim stopniu przetworzonych. Co istotne, w najbliższej dekadzie udział produktów świeżych w spożyciu produktów mleczarskich ogółem będzie się zwiększał, z uwagi na silny popyt na nie w krajach rozwijających się, który będzie wynikał ze wzrostu dochodów i liczby ludności w tych krajach. Tak jak w ostatnich latach, również w najbliższym dziesięcioleciu, spożycie produktów świeżych w UE i Ameryce Północnej będzie się zmniejszać na rzecz wzrostu spożycia produktów przetworzonych.
Najbardziej dynamiczny rozwój handlu serami
Według prognoz OECD-FAO, w latach 2019-2028 najbardziej dynamicznie będzie rozwijał się światowy handel serami (średniorocznie o 1,8%). Warto dodać, że w 2028 r. Unia Europejska będzie odpowiadać, za blisko połowę (48%) światowego eksportu serów. Eksport tych produktów będzie rozwijał się w szczególności do Kanady (umowa CETA) oraz do Japonii (w wyniku bilateralnej umowy podpisanej w 2019 r.).
Światowy wolumen handlu odtłuszczonym mlekiem w proszku będzie się zwiększał średniorocznie o 1,7%, masłem o 1,6%, a pełnym mlekiem w proszku o 1,1%.
Źródło: agronomist.pl
Przeczytaj także
Według danych Eurostat w 2018 r. z Polski wyeksportowano 73,7 tys. t lodów czyli aż o 16,7% więcej niż w 2017 r. W bieżącym roku nadal obserwujemy wzrostowe tendencje w sprzedaży zagranicznej tych produktów.
Według danych Eurostat, w 2018 r. wartość eksportu produktów mleczarskich z Polski na Ukrainę wyniosła 23,8 mln EUR i była o 42% większa niż w 2017 r. Oznacza to, że Ukraina była czwartym największym pozaunijnym odbiorcą produktów mleczarskich z Polski.
Według wstępnych danych Eurostat, w I kwartale 2019 r. wartość eksportu produktów mleczarskich z Unii Europejskiej wyniosła 2,72 mld EUR i była o 7,8% wyższa niż w analogicznym okresie 2018 r...