Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Środki bezpieczeństwa żywności są niezbędne do ochrony zdrowia konsumentów i wspierania zaufania na rynkach międzynarodowych. Dlatego niezwykle istotne jest zapewnienie stosowania środków i kontroli bezpieczeństwa żywności w celu ochrony zdrowia publicznego, a jednocześnie unikania niepotrzebnych kosztów i barier w handlu.
FAO przedstawia sposoby poprawy bezpieczeństwa żywności i usprawnienia handlu
Aby zapewnić bezpieczne dotarcie żywności do konsumentów przy jednoczesnym ułatwieniu handlu, członkowie Światowej Organizacji Handlu (WTO) przyjęli Porozumienie w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych (Porozumienie SPS) oraz Porozumienie w sprawie barier technicznych w handlu (Porozumienie TBT). W szczególności Porozumienie SPS zdecydowanie zachęca członków WTO do stosowania międzynarodowych standardów, wytycznych i zaleceń oraz określa wspólną Komisję Kodeksu Żywnościowego FAO/WHO jako właściwy międzynarodowy organ ustalający standardy w zakresie bezpieczeństwa żywności.
W dokumencie omówiono powiązania w zakresie handlu i bezpieczeństwa żywności oraz podkreślono rolę FAO
Mając to na uwadze, w niniejszym dokumencie omówiono powiązania między handlem a bezpieczeństwem żywności, zbadano pomysły na poprawę bezpieczeństwa żywności przy jednoczesnym promowaniu handlu, zasugerowano dalsze rozwiązania i podkreślono kluczową rolę, jaką może odegrać FAO. Mówiąc dokładniej, w dokumencie sugeruje się, że aby ułatwić handel i zapewnić wszystkim przez cały czas bezpieczną żywność, kraje muszą podjąć dalsze kroki w celu dalszej poprawy bezpieczeństwa żywności na poziomie krajowym, regionalnym i międzynarodowym oraz zapewnić właściwe stosowanie i harmonizację standardów żywności. W tym kontekście niezbędne są inwestycje w bezpieczeństwo żywności, a kluczowe znaczenie ma wsparcie w budowaniu potencjału ze strony FAO i innych organizacji międzynarodowych.
Wymogi dotyczące bezpieczeństwa żywności mogą podnieść koszty produkcji, wpłynąć na reputację produktu i ograniczyć dostęp do niektórych rynków. Zgodnie z wytycznymi takie środki i kontrole muszą chronić zdrowie publiczne, a jednocześnie unikać niepotrzebnych kosztów i barier handlowych.
Cztery obszary zainteresowania
W dokumencie wspomniano o standardach Kodeksu i Porozumieniu sanitarnym i fitosanitarnym (SPS) Światowej Organizacji Handlu (WTO), opracowanym przed 13. Konferencją Ministerialną WTO w Abu Zabi w dniach 26–29 lutego.
Ustalono, że wysiłki na rzecz poprawy bezpieczeństwa żywności i usprawnienia handlu powinny skupiać się na czterech obszarach.
Źródło: FAO
Przeczytaj także
EFSA zaprasza zainteresowane strony zaangażowane w produkcję, wykorzystanie, dystrybucję lub badania i innowacje związane z nowymi białkami, aby wsparły przyszłe oceny ryzyka przeprowadzane przez EFSA poprzez wzięcie udziału w krótkiej ankiecie.
W styczniu 2024 r. opublikowano badanie przeglądowe, podsumowujące stan technologii szybkiej analizy autentyczności żywności z przedstawieniem reprezentatywnych metod chemometrii. Przegląd ma na celu promowanie rozwoju technologii szybkiej analizy w dziedzinie autentyczności żywności.
Przejście na zrównoważoną produkcję musi być odpowiednio kompensowane producentom rolnym - podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa podczas Globalnego Forum Żywności i Rolnictwa (GFFA).