Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA zaprasza zainteresowane strony zaangażowane w produkcję, wykorzystanie, dystrybucję lub badania i innowacje związane z nowymi białkami, aby wsparły przyszłe oceny ryzyka przeprowadzane przez EFSA poprzez wzięcie udziału w krótkiej ankiecie.
Naukowcy z EFSA rutynowo oceniają bezpieczeństwo nowych białek GMO oraz obszary nowej żywności. Ich oceny uwzględniają bezpieczeństwo procesu produkcyjnego, w ramach którego wytworzono oceniany produkt.
Naukowcy z EFSA korzystają z wytycznych opracowanych przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w sprawie oceny bezpieczeństwa żywności i pasz pochodzenia roślinnego GMO, a także ich własnych dokumentów zawierających wytyczne dotyczące oceny GMO i nowej żywności. Aby być przygotowanym na przyszłe potrzeby, EFSA na bieżąco je aktualizuje, aby uwzględnić nowe kategorie produktów i związane z nimi procesy produkcyjne.
Mapowanie nowej produkcji białek
Aby wyeliminować możliwe luki i wesprzeć przyszłe oceny ryzyka, EFSA rozpoczęła projekt mający na celu mapowanie rodzajów bogatych w białko produktów spożywczych i paszowych oraz powiązanych technologii przetwarzania oraz ocenę, czy/w jaki sposób przetwarzanie wpływa na białka obecne w surowcu.
W ramach projektu EFSA przeprowadza ankietę ekspercką, której celem jest zebranie informacji na temat:
Pomóż EFSA zapewnić bezpieczeństwo żywności w Europie i wypełnij ankietę już teraz!
EFSA zaprasza do wypełnienie ankiety (zajmuje to ok. 10-20 minut). Termin jej wypełnienia upływa upływa 23 lutego 2024 r.
Link do ankiety - https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/ProcessingProteins
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Nowa żywność może być stosowana w m.in. w wyrobach cukierniczych (włącznie z czekoladkami); śniadaniowych przetworach zbożowych; zupach (gotowych do spożycia oraz mieszankach suszu) oraz lodach na bazie analogów mleka
Głosowanie w Plebiscycie na Najlepszy Roślinny Produkt Roku wystartowało. Kampania RoślinnieJemy już po raz szósty daje szansę konsumentom na oddanie swojego głosu w kategoriach: Najlepszy Roślinny Produkt, Najlepszy Roślinny Debiut Gastronomiczny, Najlepsza Nowa Marka Roślinna oraz Roślinny Game Changer 2023. Głosowanie trwa do 31 stycznia.
Naukowcy z Argentyny opracowują prototypową żywność funkcjonalną opartą na wykorzystaniu serwatki pochodzącej z przemysłu mleczarskiego.