Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Spadek spożycia mięsa w Polsce
Według prognoz IERiGŻ, bilansowe spożycie mięsa ogółem w 2022 roku w Polsce zmniejszy się do 73,5 kg per capita, wobec 76,5 kg/os. w 2021 roku, czyli o 4% w relacji rocznej. W największym stopniu spadek ten będzie dotyczył wieprzowiny, której spożycie w ciągu roku może zmniejszyć się o 2kg/os., do 39 kg per capita. Zmniejszy się również spożycie drobiu o 0,5 kg/os., do 28 kg per capita. Spożycie wołowiny w Polsce pozostaje na niskim poziomie i w tym roku zmniejszy się nieznacznie z 2,5 kg/os., do 2,4 kg/os. Nadal jednak przeciętne spożycie mięsa w Polsce będzie większe od średniej w UE (68 kg/os.). Główną przyczyną spadku spożycia jest presja inflacyjna, która powoduje spadek dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych i w konsekwencji ograniczania wydatków na relatywnie drogie mięso.
Nowe ogniska ASF w Polsce
Na dzień 29 lipca 2022, według danych GIW, w Polsce potwierdzono 12 ognisk ASF u świń oraz 1212 przypadków u dzików. Nowe ogniska zlokalizowane są głównie na zachodzie kraju, w tym najwięcej w Wielkopolsce, czyli w rejonie kraju, gdzie znajduje się największa część pogłowia trzody chlewnej. Przenoszeniu wirusa sprzyja trwający obecni sezon intensywnych prac polowych. Pojawienie się ognisk ASF ogranicza możliwości eksportu produktów wieprzowych oraz może powodować lokalne problemy ze sprzedażą mięsa
Wzrost produkcji wieprzowiny w Chinach
Produkcja wieprzowiny w Chinach w drugim kwartale br. wzrosłą do 13,78 mln ton, co stanowi najwyższy poziom dla tego okresu od co najmniej 2015 roku. Jest to kolejny sygnał skutecznej odbudowy tamtejszego pogłowia świń po kryzysie związanym z ASF. Drugi kwartał jest zwykle okresem o najmniejszej produkcji wieprzowiny, po wysokich ubojach w okresie od stycznia do marca, związane z chińskim świętem Księżycowego Nowego Roku. W tym roku Chiny wyprodukowały w kwietniuczerwcu mniej więcej tyle samo wieprzowiny, co w czwartym kwartale ubiegłego roku - był to również wzrost o 2,4% w stosunku do tego samego okresu przed rokiem. Oficjalne dane wskazują również, że w pierwszym półroczu łącznie ubito 365,87 mln świń. Z tego 16 notowanych producentów wieprzowiny sprzedało łącznie 63,6 mln świń, co oznacza wzrost o 48% rok do roku. Sytuacja taka oznacza to mniejsze zapotrzebowania na importowane produkty wieprzowe, co będzie wywoływać presję na ceny, również na rynku europejskim.
Źródło: Agronomist.pl
Przeczytaj także
Podaż mleka u największych eksporterów wciąż pod presją, mimo spodziewanej poprawy sytuacji w Nowej Zelandii.
Jest to pierwsza z serii opinii naukowych na temat dobrostanu zwierząt hodowlanych, na wniosek Komisji Europejskiej jako kluczowego elementu jej strategii „od pola do stołu”.
Spadek pogłowia trzody chlewnej i wzrost pogłowia bydła w Polsce. Wzrost produkcji wieprzowiny w Chinach. Ostre zakazy we Włoszech w związku z ASF.