Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W okresie I-VIII 2022 unijny eksport produktów wieprzowych wyniósł 2,96 mln t i by o 21% mniejszy niż przed rokiem. Spadek ten wynika głównie ze zmniejszenia wysyłek do Chin, które w tym okresie wyniosły 924 tys. t, czyli o 54% mniej r/r. Chiny skutecznie odbudowują pogłowie trzody chlewnej i prognozuje się, że w 2022 r. zaimportują o 49% mniej r/r. Spadku wysyłek do Państwa Środka nie jest w stanie zrekompensować rosnąca sprzedaż wieprzowiny na Filipiny (333 tys. t; +37% r/r), do Japonii (320 tys. t, +35% r/r), czy też do Korei Południowej (233 tys. t, +53% r/r).
McDonald’s wprowadza własne standardy dobrostanu kurcząt
McDonald’s zadeklarował wprowadzenie 8 zobowiązań dotyczących dobrostanu drobiu dostarczanego do sieci. Sieć wdroży te zmiany w co najmniej 70% swojego globalnego łańcucha dostaw do 2024 roku. Światowy gigant spożywczy jest jednym z niewielu, którzy do tej pory nie podpisali zobowiązania w zakresie dobrostanu, takiego jak standardy Global Animal Partnership. Wśród 8 deklaracji znalazły się m.in.: powołanie rady doradczej ds. zrównoważonego rozwoju kurcząt, zidentyfikowanie 15 kluczowych wskaźników dobrostanu i związanych z nimi celów, zobowiązanie się do raportowania na temat opieki na poziomie gospodarstwa na wszystkich swoich największych rynkach oraz stworzenie bazy danych dotyczącej stosowania antybiotyków. Dodatkowo McDonald’s uruchamia próby komercyjne, aby zmierzyć wpływ oświetlenia, przydziału przestrzeni i genetyki na wydajność drobiu. Sieć promuje w swoim łańcuchu dostaw naturalne zachowania, takie jak dziobanie, kąpiele w kurzu, przy 100% dostępie do ściółki podłogowej i dużej ilości światła. McDonald’s w pełni przejdzie na metodę CAS (kontrolowane ogłuszanie atmosferyczne) w swoim łańcuchu dostaw w USA i Kanadzie do 2024 roku.
Źródło: Agronomist.pl
Przeczytaj także
FDA uznała kurczaka hodowanego w laboratoriach firmy UPSIDE Foods za bezpieczny, co zbliża go do komercjalizacji w Stanach Zjednoczonych.
Spadek spożycia mięsa w Polsce. Nowe ogniska ASF w Polsce. Wzrost produkcji wieprzowiny w Chinach.
Spadek pogłowia trzody chlewnej i wzrost pogłowia bydła w Polsce. Wzrost produkcji wieprzowiny w Chinach. Ostre zakazy we Włoszech w związku z ASF.