Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
6 września, na Fermie Krów Langowo (Kombinat Rolny w Kietrzu) odbyła się IV edycja Narodowego Dnia Mlecznej Fermy. Tym razem wydarzenie zgromadziło przeszło 700 uczestników z całego kraju, w tym: prezesów i dyrektorów z dużych i średnich gospodarstw oraz przedstawicieli z Okręgowego Związku Hodowców Bydła w Opolu, a także Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Nie zabrakło też zagranicznych gości, z takich krajów jak: Czechy, Białoruś czy Ukraina.
Nie da się ukryć, że Narodowy Dzień Mlecznej Fermy, organizowany przez InConventus Group z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem, zarówno wśród hodowców z całego kraju, jak i specjalistów oraz firm z branży mleczarskiej uczestniczących w wydarzeniu.
Nic w tym dziwnego! To jedyne w skali kraju wydarzenie-szkolenie, mające na celu prezentację rozwiązań poprawiających efektywność gospodarstwa, wydajność stada i jakość produkowanego mleka. Skierowane jest do hodowców, którzy w sposób świadomy i zrównoważony chcą rozwijać swój biznes, przy najwyższej dbałości o zdrowie swoich zwierząt. W IV Narodowym Dniu Mlecznej Fermy wzięło udział łącznie 80 wystawców z całej Polski, a także z Niemiec, Czech i Ukrainy. Partnerami Generalnymi tegorocznej edycji były firmy: 365 FarmNet oraz DuPont Pioneer.
Co czekało na uczestników wydarzenia? Aż 10 prelekcji, wygłaszanych przez najlepszych specjalistów z branży, w specjalnie przygotowanym namiocie konferencyjnym, podczas których poruszane były takie tematy, jak: Innowacje w zakresie zbioru wysokiej jakości kiszonki, Sposoby poprawy jakości kiszonek, Benchmarking w produkcji mleka, Biologiczne wsparcie wysokiej produkcji mleka u krów mlecznych, Komfortowe i higieniczne legowiska, oraz wiele innych.
Podczas IV Narodowego Dnia Mlecznej Fermy odbyła się także konferencja prasowa, w której udział wzięli: p. Mariusz Sikora (Prezes Zarządu, Kombinat Rolny Kietrz), p. Waldemar Gacek (Wiceprezes Zarządu w OSM Włoszczowa), oraz p. Teresa Kurowska (Dyrektor Biura Okręgowego Związku Hodowców Bydła w Opolu). Głównym tematem konferencji była aktualna sytuacja na polskim i światowym rynku mleka. Poruszona została również kwestia problemów, z którymi borykają się hodowcy oraz mleczarnie. Należy zaznaczyć, że mimo wszystko, prelegenci patrzyli w przyszłość optymistycznie.
Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość wzięcia udziału w prezentacji wozów paszowych wiodących marek (Blattin, Faresin – reprezentowany przez firmę FarmTrade, oraz dwóch samojezdnych wozów paszowych używanych na gospodarstwie). Celem prezentacji było porównanie TMR, które przeprowadził dr Zbigniew Lach. Odbyło się także zwiedzanie fermy krów Langowo z przejściem na poletka doświadczalne, gdzie hodowcy mogli porównać aż 50 odmian kukurydzy na kiszonkę od najlepszych producentów. Do jednej z ostatnich atrakcji należała prezentacja dwóch maszyn do zbioru kukurydzy na kiszonkę.
Dzień pełen wrażeń zakończyła coroczna ceremonia wręczenia nagród dla hodowców bydła mlecznego, podczas której ogłoszone zostały wyniki konkursu „Kukurydziane Trofeum”. Zwyciężczynią konkursu została Pani Paulina Głogiewicz.
(Wręczenie nagrody dla zwyciężczyni konkursu „Kukurydziane Trofeum” przez p. Mariusza Sikorę – prezesa zarządu Kombinatu Rolnego w Kietrzu)
Po zakończeniu oficjalnej części uczestnicy wzięli udział we wspólnej kolacji, której towarzyszyła zabawa do rytmów muzyki wykonywanej przez zespół „Braxton”.
Kolejna – V edycja Narodowego Dnia Mlecznej Fermy, odbędzie się na gospodarstwie Top Farms Głubczyce w maju 2020 roku. Rejestracja na wydarzenie jest już otwarta.
Przeczytaj także
W pierwszej połowie 2019 r. w Polsce, w dużych zakładach, produkcja jogurtów była o 0,4% mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem, podczas gdy produkcja innych rodzajów sfermentowanego...
Według danych Eurostat, w I połowie 2019 r. wartość sprzedaży produktów mleczarskich z Unii Europejskiej na rynki krajów trzecich wyniosła 5,6 mld EUR, czyli była o 10,6% większa niż w analogicznym okresie przed rokiem.
Tym razem będzie to województwo opolskie. Już 6 września ponad 500 hodowców, producentów bydła mlecznego oraz specjalistów z sektora mleczarskiego, spotkają się w Kombinacie Rolnym w Kietrzu