Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Członkostwo w Komitetach Technicznych (KT) daje przedsiębiorcom wiele korzyści:
- wpływ na treść tworzonych norm na poziomach międzynarodowym, europejskim i krajowym;
- dostęp do treści projektów Norm Międzynarodowych, Europejskich, krajowych;
- przewagę nad konkurencją dzięki możliwości kształtowania programu prac normalizacyjnych, co pozwala właściwie planować inwestycje;
- kontakty biznesowe.
W Polskim Komitecie Normalizacyjnym, w Sektorze Maszyn i Inżynierii, działa Komitet Techniczny 15 ds. Maszyn i Urządzeń dla Przemysłu Spożywczego, Handlu i Gastronomii.
Tematyka KT 15
Zakres tematyczny KT 15 obejmuje zagadnienia związane z krajową i europejską normalizacją w zakresie projektowania, produkcji i bezpieczeństwa użytkowania maszyn i urządzeń dla przemysłu:
- mięsnego i rybnego;
- mleczarskiego;
- młynarskiego;
- makaronowego;
- piekarniczego i paszowego;
- cukierniczego i skrobiowo-syropowego oraz
- maszyn i urządzeń dla zakładów zbiorowego żywienia i handlu.
Współpraca europejska
Na poziomie europejskim KT 15 współpracuje z:
1. CEN/TC 153 Machinery intended for use with foodstuffs and feed
- WG 1 Bakery equipment
- WG 2 Meat processing machinery
- WG 3 Slicers
- WG 4 Catering equipment
- WG 6 Artisan ice cream machinery
- WG 7 Pasta and cereal processing machinery
- WG 8 Bulk milk coolers
- WG 9 Machinery for processing animal feed
- WG 11 Machinery and equipment for processing fish and seafood
- WG 12 Safety
- WG 13 Hygiene
2. CEN/TC 429 Food hygiene - Commercial warewashing machines - Hygiene requirements and testing
Jak zostać ekspertem?
Wszystkich zainteresowanych tematyką maszyn dla przemysłu spożywczego, handlu i gastronomii zapraszamy do współpracy – jako członków KT lub jako ekspertów w CEN (Europejskiej Organizacji Normalizacyjnej).
Członkiem KT może zostać każdy podmiot zainteresowany normalizacją w danym obszarze tematycznym, zarejestrowany i prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski.
Ekspertem w CEN może zostać reprezentant członka KT lub specjalista współpracujący z KT zgłoszony do pracy w grupach roboczych (WG) Europejskiej Organizacji Normalizacyjnej. Ekspert uczestniczy w pracach WG jako niezależny specjalista, działa we własnym imieniu, wykorzystując swoją wiedzę oraz kompetencje i jest zgłaszany przez krajową jednostkę normalizacyjną (PKN).
Informacje kontaktowe
Sekretariat KT 15 znajduje się w Polskim Komitecie Normalizacyjnym, w Sektorze Maszyn i Inżynierii. Wszelkie informacje dotyczące danych kontaktowych osób funkcyjnych, sekretariatu, Programu prac KT, aktualnych PN z zakresu KT oraz Planu działania KT podano w Karcie informacyjnej KT 15, dostępnej po otwarciu hiperłącza Wykaz Komitetów Technicznych.
Kontakt z Sektorem Maszyn i Inżynierii:
Polski Komitet Normalizacyjny
Wydział Prac Normalizacyjnych – Sektor Maszyn i Inżynierii
Świętokrzyska 14
00-050 Warszawa
tel. 22 556 76 30
e-mail: wpnsmc@pkn.pl
www.pkn.pl
Zapraszamy i zachęcamy do współpracy!
Przeczytaj także
Normalizacja stanowi nieodłączny element każdej działalności, jest narzędziem ułatwiającym wymianę handlową i budującym zaufanie klientów. Dzięki działalności normalizacyjnej uzyskuje się optymalny w danych okolicznościach stopień uporządkowania w określonej dziedzinie. Poprzez takie „uporządkowanie“ zapewnia się postęp techniczny, zwiększa zdolność produkcyjną, poprawa jej efektywność, jakość i bezpieczeństwo.
Czy możemy ufać systemom bezpieczeństwa żywności i czy są one zrównoważone? Specjaliści biorący udział w nowelizacji normy ISO 22000 wyjaśniają, dlaczego nowa wersja normy to odpowiedź na rosnące globalne wyzwania dotyczące bezpieczeństwa żywności.
Od czasu pierwszej publikacji ISO 22000 w 2005 r. pojawiły się nowe kwestie związane z bezpieczeństwem żywności. Zapewnienie wysokiej jakości produktów, odpowiedniej kontroli na każdym etapie produkcji, zapobieganie zagrożeniom...