Jak zastąpić tłuszcze nasycone zdrowszymi zamiennikami w słodyczach i wypiekach?
Rogaliki i cukierki
W produkcji rogalików, cukierków i innych słodyczy na szeroką skalę wykorzystywane są tłuszcze stałe, takie jak olej palmowy, olej kokosowy, masło czy twarda margaryna. Badacze z Instytutu Agrochemii i Technologii Żywności (IATA) w Walencji w Hiszpanii opracowali metodę, która pozwala na zastąpienie tłuszczów nasyconych olejami bardziej korzystnymi z punktu widzenia zdrowotnego. Zastosowali on w tym celu oleożele, które nadają produktom końcowym strukturę i cechy sensoryczne zbliżone do konwencjonalnych wyrobów.
Cenne technologicznie, niekorzystne zdrowotnie
Tłuszcze nasycone, występujące przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak masło, ser czy łój, a także w tropikalnych olejach roślinnych, przyczyniają się do podwyższenia poziomu „złego” cholesterolu LDL we krwi i zwiększają ryzyko chorób układu krążenia. Ich pożądane właściwości technologiczne czynią z nich jednak cenny składnik słodyczy. Nowe badania hiszpańskiego zespołu miały na celu opracowanie użytecznej w kontekście przemysłowym alternatywy.
Oleożele i hydrokoloidy
Naukowcom z IATA udało się całkowicie zastąpić tłuszcze stałe oleożelami na bazie tłuszczów nienasyconych w produkcji takich wyrobów jak rogaliki, cukierki i kremy czekoladowe do smarowania pieczywa. Do przygotowania zastosowanych w słodyczach oleożeli wykorzystano olej słonecznikowy i oliwę z oliwek w połączeniu z hydrokoloidami, co pozwoliło uzyskać teksturę o plastyczności zbliżonej do produktów na bazie tłuszczów stałych.
Duże znaczenie dla przemysłu
Według autorów badań otrzymane w toku analiz rezultaty mają istotne znaczenie w kontekście projektowania innowacyjnych rodzajów żywności i ich składników. Zastosowanie oleożeli może stanowić interesującą strategię dla producentów, którzy chcieliby nadać swoim wyrobom właściwości bardziej korzystne z punktu widzenia zdrowotnego, nie rezygnując jednak z ich cech technologicznych i sensorycznych. Nowa metoda mogłaby znaleźć zastosowanie w produkcji m.in. wypieków z ciasta francuskiego, zastępników czekolady, ciastek, kremów czekoladowych i wszelkich innych typów żywności, w których stosowane są tłuszcze o stałej konsystencji w temperaturze pokojowej.
Źródła:
Przeczytaj także
-
02.06.2022
Czy spożycie nabiału może wiązać się z zachorowaniem na nowotwór?
Wcześniejsze badania, głównie w populacjach zachodnich, wykazały przeciwstawne powiązania spożycia nabiału z niektórymi nowotworami, w tym pozytywny związek z rakiem prostaty i odwrotny związek z rakiem jelita grubego oraz rakiem piersi przed menopauzą.
-
03.05.2022
Naukowcy rozszyfrowują epigenetyczne podłoże uzależnienia od jedzenia
Uzależnienie od jedzenia związane jest z utratą kontroli nad spożyciem pokarmu i w konsekwencji może przekładać się na rozwój otyłości oraz zaburzeń odżywiania, takich jak zaburzenie z napadami objadania się (ang. binge eating disorder).
-
15.04.2022
Czy wzbogacanie żywności błonnikiem może zmniejszać ryzyko chorób?
Nowe badania naukowców z Wielkiej Brytanii wskazują, że wzbogacanie żywności w błonnik może sprzyjać obniżaniu ryzyka rozwoju poważnych schorzeń cywilizacyjnych – cukrzycy typu 2 i chorób serca.