Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlową mąk, kasz, ryżu, płatków zbożowych i innych produktów zbożowych śniadaniowych (np. kulek o smaku czekoladowym). Kontrolą objęto łącznie 117 podmiotów, w tym 66 sklepów i 51 producentów.
Cechy organoleptyczne
Oceną organoleptyczną objęto 173 partie. Ze względu na niewłaściwy wygląd, barwę i smak zakwestionowano 3 partie (1,7%).
Badania laboratoryjne
Parametry fizykochemiczne sprawdzono w 197 partiach, z czego 35 zakwestionowano (17,8%). Wykryte nieprawidłowości dotyczyły niewłaściwej zawartości składników (białka i błonnika) w wartości odżywczej, zaniżonej masy, zawyżonej wilgotności, zawartości popiołu i ilości glutenu, niewłaściwego stopnia rozdrobnienia, obecności pszenicy zwyczajnej w kaszy mannej, której oznakowanie wskazywało na użycie wyłącznie pszenicy durum.
Oznakowanie
Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 266 partii, z czego w 26 stwierdzono nieprawidłowości (9,8%). Dotyczyły one m.in.:
Żródło: IJHARS
Przeczytaj także
IJHARS sprawdziła jakość handlową koncentratów deserów (kisieli, budyni, galaretek, koncentratów ciast w proszku i kremów) i koncentratów obiadowych (drugich dań, zup i sosów) oraz znakowanie octów. Kontrolą objęto łącznie 131 podmiotów, w tym 94 sklepy i 37 producentów.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych sprawdziła jakość handlową przetworów owocowych w zalewie, w tym owoców w syropie i w soku oraz kompotów. Kontrolą objęto łącznie 77 podmiotów, w tym 62 sklepy i 15 producentów.
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę jakości handlowej świeżych owoców i warzyw. Objęto nią 275 podmiotów prowadzących sprzedaż konsumentowi finalnemu, w których sprawdzono 1300 partii.