Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wykorzystywanie w przemyśle spożywczym, zamiast surowych jaj, produktów jajecznych zyskuje w ostatnich latach na popularności. Produkty jajeczne są bezpieczniejsze, względem surowych jaj, ze względu na minimalizację ryzyka dostania się do wyprodukowanej z ich udziałem żywności zanieczyszczeń fizycznych takich jak kawałki skorupki oraz ich obróbkę termiczną, która eliminuje obecną w jajach mikroflorę. Popularność produktów jajecznych związana jest także z wygodą ich transportu, przechowywania i stosowania w porównaniu do surowych jaj.
W związku z rosnącym popytem na produkty jajeczne DGCCRF - Generalna Dyrekcja Ochrony Konkurencji, Konsumpcji i Nadużyć Finansowych (Francja) przeprowadziła w 2015 roku ich kontrolę, celem weryfikacji jakości oraz poprawności etykietowania tych produktów. Badaniu zostały poddane płynne produkty jajeczne, które stanowią około 70% wykorzystywanych w przemyśle spożywczym produktów jajecznych. Próbki do badań pochodziły z 41 przedsiębiorstw, zarówno produkujących płynne produkty jajeczne, jak i poddających je dalszemu przetwórstwu (firm cateringowych, cukierni, piekarni, producentów deserów mlecznych, ciast i ciastek). Analizie poddano płynne produkty jajeczne oraz wytworzone z ich udziałem środki spożywcze pochodzące z Francji (24 próbki), a także wytworzone w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej (9 próbek pochodzących z Belgii, Holandii i Hiszpanii). Niezgodności wykazano w przypadku 7 z 33 próbek.
Wykryte nieprawidłowości były związane głównie ze znakowaniem produktów. Wykazano, iż nazwy handlowe umieszczone na etykietach niektórych płynnych produktów jajecznych są błędne.
Przykładowo nazwa handlowa „całe jaja świeże pasteryzowane” sprzecznie sugeruje, iż produkt jest świeży oraz, jednocześnie, został poddany obróbce termicznej. W przypadku, gdy na etykiecie produktu jajecznego znajduje się określenie „świeże”, produkt ten musi być dostarczony do klienta najpóźniej 21 dni od dnia zniesienia. Przedsiębiorstwo, z którego pochodził ten produkt nie posiadało dokumentacji, mogącej potwierdzić przestrzeganie tej procedury.
W przypadku produktów jajecznych, w których wykryto obecność syntetycznego barwnika, również stwierdzono nieprawidłowości związane z ich nazwą handlową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi nazwa handlowa tych produktów musi informować konsumentów o dodatku barwnika. Dodatkowo, należy zauważyć, iż syntetyczny barwnik, który wykryto w produktach jajecznych, nie może być dodawany do nich bezpośrednio, podczas produkcji masy jajowej. Jego obecność w gotowym produkcie może być wyłącznie następstwem podawania nioskom paszy wzbogacanej tym barwnikiem.
Podczas prowadzenia badań zauważono również nieprawidłowości dotyczące samego procesu wytwarzania produktów jajecznych. W jednym z przedsiębiorstw do produkcji masy jajowej w proszku wykorzystywano, niezgodnie z obowiązującym prawodawstwem, silnie utleniający nadtlenek wodoru.
Kolejnym problemem związanym ze znakowaniem płynnych produktów jajecznych było deklarowanie przez jednego z producentów na opakowaniu ilości wyrobu, jako jego masy, a nie objętości.
Analiza etykiet produktów jajecznych wraz z przeprowadzonymi badaniami dotyczącymi ich jakości wykazała również, iż jeden z producentów wprowadzał konsumentów w błąd deklarując na etykiecie nieprawdziwą informację dotyczącą pochodzenia jaj – w rzeczywistości jaja wykorzystywane w produkcji pochodziły z innego obszaru.
Biorąc pod uwagę wyniki przeprowadzonych badań jakości oraz poprawności znakowania produktów jajecznych, a także stały wzrost częstotliwości ich wykorzystywania w przemyśle spożywczym celowym wydaje się być dalsze monitorowanie jakości płynnych produktów jajecznych oraz prowadzenie okresowych kontroli w tym zakresie.
Źródło:
Ovo-produits : qualité et composition http://www.economie.gouv.fr/dgccrf/ovo-produits-qualite-et-composition