Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska przedstawiła wytyczne dotyczące przepisów UE w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku i przyjęła decyzję wykonawczą w sprawie monitorowania i wykazu narzędzi połowowych wprowadzanych do obrotu oraz zebranych odpadów z narzędzi połowowych. Przepisy te mają na celu ograniczenie zaśmiecania morza przez jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych i narzędzia połowowe oraz promowanie przejścia na gospodarkę obiegową opartą na innowacyjnych i zrównoważonych modelach biznesowych, produktach i materiałach.
Zgodnie z przepisami UE dotyczącymi tworzyw sztucznych jednorazowego użytku na 2019 r., do 3 lipca br. państwa członkowskie będą musiały zagwarantować, że niektóre produkty z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku nie będą już dostępne na rynku UE. Wytyczne mają na celu zagwarantowanie, że nowe przepisy będą stosowane z poszanowaniem zasad i w jednolity sposób w całej UE. Zharmonizowana transpozycja do ustawodawstwa krajowego jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego w odniesieniu do produktów objętych tymi przepisami. Wytyczne zawierają definicje i kluczowe pojęcia i zostały opracowane w wyniku szerokich konsultacji z państwami członkowskimi oraz interakcji z szerokim gronem zainteresowanych stron.
Decyzja wykonawcza w sprawie monitorowania i wykazu narzędzi połowowych wprowadzonych do obrotu i odrzutów z nich zebranych umożliwia państwom członkowskim wywiązanie się z obowiązku ujawniania, począwszy od 2022 r., narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne wprowadzonych do obrotu i narzędzi połowowych odzyskanych z morza. Celem jest zachęcenie do zwrotu wszystkich narzędzi połowowych zebranych na lądzie oraz poprawa ich ponownego przetwarzania poprzez rozszerzone systemy odpowiedzialności producenta.
Więcej informacji można znaleźć w komunikacie prasowym oraz w Q&A.
Źródło: KE
Przeczytaj także
W Polsce marnuje się rocznie 4,8 mln ton żywności. To ogromne obciążenie dla środowiska, m.in. w zakresie emisji CO2. Zjawisko to można ograniczyć poprzez edukację, zmianę nawyków oraz rozsądne stosowanie nowoczesnych opakowań.
Dostępne są nowe wytyczne i narzędzie, które pomogą dostawcom żywności zdecydować, jakie informacje przekazać konsumentom na temat przechowywania żywności i terminów jej spożycia po otwarciu opakowania.
Firma Tetra Pak, światowy lider w zakresie przetwarzania i pakowania żywności, ogłasza start kampanii „Wybierz naturę. Wybierz karton”. Jej celem jest przedstawienie dążeń firmy do stworzenia neutralnego klimatycznie opakowania, które będzie w całości wykonane z materiałów odnawialnych lub pochodzących z recyklingu.