Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Jedną z misji Komisji Europejskiej jest sprawdzenie, czy standardy określone w prawodawstwie Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa żywności i pasz, jakości żywności, zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin, unijnych norm jakości oraz niektórych obszarów zdrowia ludzkiego, są prawidłowo wdrożone w państwach członkowskich i krajach trzecich w odniesieniu do ich eksportu do UE.
Aby zrealizować tę misję, Komisja Europejska ustanowiła program audytów oraz analiz zdrowia i żywności na rok 2022. Planuje przeprowadzić łącznie 281 kontroli, w tym 172 audyty i podobne kontrole, a także 109 analiz systemów kontroli w państwach członkowskich UE i państwach trzecich. Ponadto eksperci Komisji będą przeprowadzać inne kontrole na żądanie, takie jak analizy punktów kontroli granicznej, wspólne oceny wyrobów medycznych, misje informacyjne w placówkach badawczych oraz kontrole wykazów państw trzecich w odniesieniu do wywozu do UE.
Wszystkie kontrole dają konsumentom pewność, że ich interesy są chronione.
Wybór tych kontroli wynika z procesu starannego ustalania priorytetów, w oparciu o zobowiązania prawne dotyczące kontroli Komisji, ryzyko stwarzane w danych sektorach oraz priorytety polityczne Komisji, w szczególności strategię „od pola do stołu”.
Wyniki audytów i podobnych kontroli są udostępniane opinii publicznej na stronie internetowej Komisji Europejskiej - https://ec.europa.eu/food/horizontal-topics/official-controls-and-enforcement/health-and-food-audits-and-analysis_en
W programie prac przedstawiono również inne działania zaplanowane na 2022 r. Obejmują one m.in.:
Aby dowiedzieć się więcej o szczegółach programu audytów i analiz zdrowia i żywności na rok 2022 - POBIERZ
Źródło: KE
Przeczytaj także
Komisja Europejska odmówiła udzielenia zezwolenia na stosowanie ditlenku tytanu (E 171) jako dodatku paszowego dla wszystkich gatunków zwierząt.
Komisja Europejska przyjęła w dniu 17 listopada trzy nowe inicjatywy, niezbędne do urzeczywistnienia Europejskiego Zielonego Ładu. Proponowane nowe przepisy mają na celu przeciwdziałanie wylesianiu powodowanemu przez UE, a także ułatwienie przemieszczania odpadów wewnątrz Unii, aby promować gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz zająć się problemem nielegalnego wywozu odpadów do państw trzecich i innymi wyzwaniami związanymi z odpadami
Od teraz szarańcza wędrowna jako „nowa żywność” w postaci mrożonej, suszonej i sproszkowanej może być sprzedawana jako przekąska lub składnik żywności w wielu produktach spożywczych.