Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja rozpoczęła konsultacje w sprawie planu awaryjnego mającego na celu zapewnienie zaopatrzenia w żywność i bezpieczeństwa żywnościowego w całej UE w czasach kryzysu, zgodnie z zapowiedzią zawartą w strategii "od pola do stołu".
Konsultacje mają na celu zebranie uwag na temat formy, charakteru i zakresu planu. Do przedstawienia swoich opinii w ciągu 9 tygodni, od 1 marca do 3 maja 2021 r., zaprasza się różne zainteresowane strony zaangażowane w łańcuch dostaw żywności, takie jak producenci, przetwórcy, dystrybutorzy lub przewoźnicy, a także konsumenci, społeczeństwo obywatelskie i organy krajowe.
Jak określono w strategii "od pola do stołu", Komisja zamierza wzmocnić koordynację europejskiej reakcji na kryzysy dotykające system żywnościowy UE oraz zapewnić bezpieczeństwo żywności. W tym celu plan awaryjny będzie obejmował zestaw procedur, których należy przestrzegać w czasie kryzysu, jak również ustanowienie mechanizmu reagowania na kryzys żywnościowy koordynowanego przez Komisję, obejmującego państwa członkowskie i ewentualnie różne sektory, takie jak rolnictwo, rybołówstwo, transport i zdrowie.
Mechanizm ten przyjmie formę stałego forum, którego zadaniem będzie koordynacja działań, wymiana najlepszych praktyk oraz ocena zagrożeń i ryzyka. Zgodnie ze strategią "od pola do stołu" i celami Zielonego Ładu dla Europy, plan powinien dążyć do większego zrównoważenia środowiskowego, gospodarczego i społecznego na rzecz stabilnego europejskiego systemu żywnościowego.
Źródło: KE
Przeczytaj także
W okresie od maja 2018 r. do grudnia 2020 r. zgłoszono 193 przypadki zakażenia ludzi Salmonellą Enteritidis typu sekwencyjnego (ST)11, które zgłoszono w: Danii (2), Finlandii (4), Francji (33), Niemczech (6), Irlandii (12), Holandii (3), Polsce (5), Szwecji (6) i Zjednoczonym Królestwie (122).
Od 1 marca 2021 roku zacznie obowiązywać wymóg strony indyjskiej, który dotyczy posiadania zaświadczenia o braku GMO w wybranych produktach spożywczych importowanych do Indii. W praktyce wymóg posiadania zaświadczenia o braku GMO w produkcie będzie dotyczył przede wszystkim polskich eksporterów jabłek do Indii.
Kraje Beneluksu wprowadzają zakaz stosowania bambusowych dodatków do plastikowych wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Ponadto Holenderskie Centrum Żywienia odradza używanie zastaw stołowych wykonanych w 100% z melaminy do gorących potraw i napojów dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat.