Komisja aktualizuje normy handlowe dotyczące produktów rolno-spożywczych, aby lepiej zaspokoić potrzeby konsumentów i uwzględnić zrównoważony rozwój
Komisja zaproponowała zmianę obowiązujących norm handlowych mających zastosowanie do szeregu produktów rolno-spożywczych, takich jak owoce i warzywa, soki i dżemy owocowe, miód, drób lub jaja. Proponowane zmiany powinny pomóc konsumentom w dokonywaniu bardziej świadomych wyborów na rzecz zdrowszej diety i przyczynić się do zapobiegania marnowaniu żywności.
Komisja przedstawiła między innymi następujące propozycje:
- Oznaczanie pochodzenia: Bardziej przejrzyste, obowiązkowe zasady oznaczania pochodzenia w przypadku miodu, orzechów i suszonych owoców, dojrzałych bananów, a także ciętych, przetworzonych i pokrojonych owoców i warzyw (takich jak pakowane liście sałaty). Na etykiecie trzeba będzie umieścić kraj lub kraje pochodzenia w przypadku mieszanek lub miksów. Wymienienie krajów pochodzenia zwiększy przejrzystość dla konsumentów. Powinno to również promować produkcję tych produktów w UE.
- Odpady żywności: Proponowane zmiany dotyczą odpadów żywnościowych i odpadów opakowaniowych. Na przykład tak zwane "brzydkie" owoce i warzywa (z wadami zewnętrznymi, ale nadal nadające się do lokalnego/bezpośredniego spożycia) sprzedawane lokalnie i bezpośrednio przez producentów konsumentom byłyby zwolnione z obowiązku przestrzegania norm handlowych. Waloryzacja ich w stanie "świeżym" mogłaby zaoferować konsumentom więcej możliwości zakupu świeżych owoców i warzyw po bardziej przystępnych cenach i przynieść korzyści producentom działającym w krótkich łańcuchach dostaw. Niektóre produkty dotknięte klęskami żywiołowymi lub innymi wyjątkowymi okolicznościami również mogą być sprzedawane, jeśli ich spożycie jest bezpieczne.
- Opakowania: Produkty przeznaczone do darowizny mogą być zwolnione z głównych wymogów dotyczących etykietowania. Ograniczy to biurokrację i etykiety, a tym samym ułatwi zaangażowanie podmiotów w darowizny.
- Soki owocowe: soki owocowe będą mogły być opatrzone wzmianką "bez dodatku cukrów", aby wyjaśnić, że w przeciwieństwie do nektarów owocowych, soki owocowe z definicji nie mogą zawierać dodanych cukrów - jest to cecha, której większość konsumentów nie jest świadoma. Ponadto, aby odpowiedzieć na rosnące zapotrzebowanie konsumentów na produkty o niższej zawartości cukru, soki owocowe o zmienionej recepturze mogłyby zawierać na etykiecie informację "sok owocowy o obniżonej zawartości cukru". W celu dalszego uproszczenia i dostosowania do gustów konsumentów, obok terminu "sok kokosowy" można by obecnie stosować termin "woda kokosowa".
- Dżemy i marmolady: zawartość owoców w dżemach zostanie zwiększona z 350 gramów do minimum 450 gramów (do 550 gramów w przypadku jakości dodatkowej) na kilogram produktu końcowego. Dzięki powszechnemu zwiększeniu zawartości owoców konsumentom oferowany będzie produkt o mniejszej zawartości wolnych cukrów i większej ilości owoców niż obecnie. Określenie "marmolada", dopuszczone do tej pory jedynie w odniesieniu do dżemów cytrusowych, byłoby teraz dozwolone dla wszystkich dżemów, aby wprowadzić możliwość dostosowania nazwy produktu do najczęściej używanej lokalnie.
- Jaja: Panele słoneczne mogą być obecnie stosowane na obszarach zewnętrznych wykorzystywanych w systemach produkcji jaj na wolnym wybiegu. Będzie to stymulować większą podaż energii ze źródeł odnawialnych. Znakowanie jaj odbywałoby się również bezpośrednio w gospodarstwie, co poprawi identyfikowalność.
Kolejne kroki
Wnioski dotyczące świeżych owoców i warzyw, jaj i drobiu są objęte aktami delegowanymi i wykonawczymi. Teksty te będą dostępne do publicznego wglądu przez miesiąc. Następnie akty delegowane zostaną przyjęte i przesłane do Parlamentu Europejskiego i Rady na okres kontroli wynoszący dwa miesiące. Komisja opublikuje je po zakończeniu tej procedury. Wnioski dotyczące dżemów, marmolad, soków owocowych i miodu zostały ujęte w dyrektywach i przed ich publikacją i wejściem w życie będą podlegały zwykłej procedurze współustawodawstwa przez Parlament Europejski i Radę.
Równolegle Komisja przesyła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie w celu przyjęcia w najbliższej przyszłości nowych norm handlowych dla cydru i gruszek oraz oznaczania pochodzenia nasion roślin strączkowych. Produkty te nie są obecnie objęte żadnymi normami handlowymi w rozporządzeniu o wspólnej organizacji rynku.
Kontekst
Unijne normy handlowe mają zapewnić utrzymanie wysokiej jakości produktu, ochronę konsumentów oraz spójność norm na rynku UE. Ułatwiają one również handel z krajami trzecimi, ponieważ są zgodne z normami obowiązującymi na poziomie międzynarodowym od lat 50. ubiegłego wieku. W ciągu ostatniej dekady rynki rolne uległy znacznej ewolucji, napędzanej przez innowacje, ale także przez zmieniające się problemy społeczne i popyt konsumentów. Przedstawione dziś wnioski zagwarantują, że zgodnie ze strategią "od pola do stołu" i celami ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju normy handlowe będą mogły przyczynić się do promowania i wprowadzania zrównoważonych produktów, odpowiadając jednocześnie na nowe potrzeby konsumentów i podmiotów gospodarczych.
Aby wprowadzić na rynki UE i sprzedać konsumentom, większość produktów rolno-spożywczych musi spełniać unijne normy handlowe lub normy ustanowione na szczeblu międzynarodowym. Normy handlowe dotyczą zewnętrznych cech produktów oraz cech niewidocznych, które wynikają z poszczególnych procesów produkcyjnych, takich jak zawartość owoców w dżemach. Mają one zastosowanie zarówno do produktów unijnych, jak i importowanych.
Źródło: KE
Przeczytaj także
-
07.04.2023
Komisja zatwierdziła nowe produkty jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) i Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP)
Komisja zatwierdziła nowe produkty: "Olio Campania" z Włoch oraz "Slavonska kobasica" z Chorwacji, "Kangra tea" z Indii i "Komiški rogač" z Chorwacji, "Plăcintă dobrogeană" z Rumunii jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) oraz "Aceite de Madrid" z Hiszpanii jako Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP)
-
21.03.2023
Komisja proponuje cyfrowe oznakowanie produktów nawozowych w UE, aby lepiej informować użytkowników i zmniejszyć koszty
Komisja przyjęła wniosek dotyczący dobrowolnego cyfrowego oznakowania produktów nawozowych w UE.
-
09.01.2023
Komisja Europejska opublikowała analizę głównych czynników wpływających na bezpieczeństwo żywnościowe
Dostępność żywności nie jest dziś zagrożona w Europie. Przystępność cenowa żywności jest jednak coraz większym problemem dla coraz większej liczby gospodarstw domowych o niskich dochodach.