Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja zaproponowała zmianę obowiązujących norm handlowych mających zastosowanie do szeregu produktów rolno-spożywczych, takich jak owoce i warzywa, soki i dżemy owocowe, miód, drób lub jaja. Proponowane zmiany powinny pomóc konsumentom w dokonywaniu bardziej świadomych wyborów na rzecz zdrowszej diety i przyczynić się do zapobiegania marnowaniu żywności.
Komisja przedstawiła między innymi następujące propozycje:
Kolejne kroki
Wnioski dotyczące świeżych owoców i warzyw, jaj i drobiu są objęte aktami delegowanymi i wykonawczymi. Teksty te będą dostępne do publicznego wglądu przez miesiąc. Następnie akty delegowane zostaną przyjęte i przesłane do Parlamentu Europejskiego i Rady na okres kontroli wynoszący dwa miesiące. Komisja opublikuje je po zakończeniu tej procedury. Wnioski dotyczące dżemów, marmolad, soków owocowych i miodu zostały ujęte w dyrektywach i przed ich publikacją i wejściem w życie będą podlegały zwykłej procedurze współustawodawstwa przez Parlament Europejski i Radę.
Równolegle Komisja przesyła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie w celu przyjęcia w najbliższej przyszłości nowych norm handlowych dla cydru i gruszek oraz oznaczania pochodzenia nasion roślin strączkowych. Produkty te nie są obecnie objęte żadnymi normami handlowymi w rozporządzeniu o wspólnej organizacji rynku.
Kontekst
Unijne normy handlowe mają zapewnić utrzymanie wysokiej jakości produktu, ochronę konsumentów oraz spójność norm na rynku UE. Ułatwiają one również handel z krajami trzecimi, ponieważ są zgodne z normami obowiązującymi na poziomie międzynarodowym od lat 50. ubiegłego wieku. W ciągu ostatniej dekady rynki rolne uległy znacznej ewolucji, napędzanej przez innowacje, ale także przez zmieniające się problemy społeczne i popyt konsumentów. Przedstawione dziś wnioski zagwarantują, że zgodnie ze strategią "od pola do stołu" i celami ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju normy handlowe będą mogły przyczynić się do promowania i wprowadzania zrównoważonych produktów, odpowiadając jednocześnie na nowe potrzeby konsumentów i podmiotów gospodarczych.
Aby wprowadzić na rynki UE i sprzedać konsumentom, większość produktów rolno-spożywczych musi spełniać unijne normy handlowe lub normy ustanowione na szczeblu międzynarodowym. Normy handlowe dotyczą zewnętrznych cech produktów oraz cech niewidocznych, które wynikają z poszczególnych procesów produkcyjnych, takich jak zawartość owoców w dżemach. Mają one zastosowanie zarówno do produktów unijnych, jak i importowanych.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Komisja zatwierdziła nowe produkty: "Olio Campania" z Włoch oraz "Slavonska kobasica" z Chorwacji, "Kangra tea" z Indii i "Komiški rogač" z Chorwacji, "Plăcintă dobrogeană" z Rumunii jako Chronione Oznaczenie Geograficzne (ChOG) oraz "Aceite de Madrid" z Hiszpanii jako Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP)
Komisja przyjęła wniosek dotyczący dobrowolnego cyfrowego oznakowania produktów nawozowych w UE.
Dostępność żywności nie jest dziś zagrożona w Europie. Przystępność cenowa żywności jest jednak coraz większym problemem dla coraz większej liczby gospodarstw domowych o niskich dochodach.