Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska wprowadzi w ciągu najbliższych dwóch tygodni cła na import jaj z Ukrainy. Stanie się tak, ponieważ przywóz jaj z tego kraju przekroczył w tym roku średnią wielkości importu odnotowaną w ostatnich latach.
Komisja Europejska podjęła też w dn. 18.06 br. decyzję o cłach w odniesieniu do importu owsa z Ukrainy.
W tym roku UE zatwierdziła przedłużenie liberalizacji handlu UE z Ukrainą, zawieszając cła importowe i kontyngenty na ukraińskie produkty rolne na kolejny rok, do 5 czerwca 2025 r. Ma to wesprzeć Ukrainę w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji.
Na mocy nowego rozporządzenia KE może podjąć szybkie działania i nałożyć wszelkie środki, jakie uzna za konieczne, w przypadku znaczących zakłóceń na rynku unijnym lub na rynkach jednego lub większej liczby państw członkowskich w związku z importem z Ukrainy.
KE może także uruchomić "hamulec bezpieczeństwa" w przypadku szczególnie wrażliwych produktów rolnych: drobiu, jaj, cukru, owsa, kaszy, kukurydzy i miodu. Jeżeli ich import przekroczy średnią wielkości importu odnotowaną w drugiej połowie 2021 roku oraz w całym roku 2022 i 2023, możliwe będzie ponowne nałożenie ceł. Tak stało w przypadku owsa i stanie się w przypadku jaj.
Źródło: PAP
Przeczytaj także
Do konsultacji został przekazany projekt rozporządzenia dobrostanowego wydłużający okres na uzyskanie przez rolników certyfikatu potwierdzającego uczestnictwo w systemie jakości QMP (dotyczy bydła mięsnego) lub QAFP (dotyczy świń i drobiu rzeźnego). Wymogi systemów QAFP i QMP obejmują m.in. ograniczenie wykorzystania antybiotyków w chowie tych zwierząt.
Wielka Brytania stała się jednym z pierwszych krajów na świecie, który wprowadził zakaz eksportu żywych zwierząt na mocy ustawy o dobrostanie zwierząt (eksport zwierząt gospodarskich).
KE przyjęła zmianę do tymczasowych ram pomocy państwa na wypadek kryzysu i okresu przejściowego (TCTF), aby przedłużyć o sześć miesięcy niektóre przepisy ram mające na celu zaradzenie utrzymującym się zakłóceniom na rynku, szczególnie w sektorach rolnictwa i rybołówstwa.