Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
EFSA prowadzi otwarte konsultacje w sprawie projektu „Wytycznych naukowych dotyczących składania dokumentacji dotyczącej enzymów spożywczych”. W niniejszym dokumencie opisano dane naukowe, które należy zawrzeć we wnioskach o zezwolenie na nowe enzymy spożywcze, a także o rozszerzenie stosowania w przypadku istniejących zezwoleń, składanych na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1331/2008 i jego przepisów wykonawczych.
Zainteresowane strony proszone są o zgłaszanie pisemnych uwag do 9 maja 2021 r., i aby to zrobić należy skorzystać z szablonu elektronicznego.
Chociaż szablon jest jedyną platformą służącą do zgłaszania uwag, dodatkowe informacje wspierające można przesłać za pomocą funkcji przesyłania dostępnej w narzędziu (maksymalny rozmiar 1 Mb).
Należy pamiętać, że uwagi nie będą brane pod uwagę, jeśli:
EFSA oceni wszystkie przedłożone uwagi zgodnie z powyższymi kryteriami. Komentarze będą dalej rozważane przez panel EFSA ds. materiałów pozostających w kontakcie z żywnością, enzymów i substancji pomocniczych w przetwórstwie, jeśli okaże się, że są one istotne dla dokumentu zawierającego wytyczne.
Prawa autorskie
Osoby lub organizacje biorące udział w konsultacjach publicznych EFSA są odpowiedzialne za zapewnienie, że posiadają wszystkie prawa niezbędne do ich przedłożenia, a następnie do publikacji przez EFSA. Komentarze i wszelkie dodatkowe informacje wspierające komentarze powinny, między innymi, podlegać ochronie praw autorskich, biorąc pod uwagę politykę przejrzystości EFSA i praktykę publikowania wszystkich zgłoszeń. W przypadku, gdy w zgłoszeniu powielane są treści należące do osób trzecich w postaci wykresów, wykresów lub obrazów, respondent powinien uzyskać wymagane uprzednie zgody posiadacza (-ów) praw.
Publikacja uwag
Przedstawione uwagi i powiązane informacje uzupełniające zostaną opublikowane (jako część raportu EFSA publikowanego wraz z opinią końcową) i mogą zostać ponownie wykorzystane przez EFSA w innym kontekście. Należy zwrócić uwagę, że uwagi zgłoszone przez osoby prywatne zostaną opublikowane jako takie, ze wskazaniem imienia i nazwiska autora, chyba że respondent przedstawi merytoryczne uzasadnienie ochrony. Uwagi przesłane w imieniu organizacji są również udostępniane publicznie i przypisywane danej organizacji.
Należy pamiętać, że dodatkowe informacje przekazane w celu wsparcia komentarzy zostaną również opublikowane. Oprócz zapewnienia, że zgłoszenie jest chronione prawem autorskim, respondenci powinni upewnić się, że materiał może zostać opublikowany jako taki przez EFSA bez konieczności dalszej edycji lub redagowania, w tym maskowania lub ukrywania wszelkich informacji umożliwiających identyfikację (np. Imię i nazwisko osoby, dane kontaktowe, podpis).
Webinarium w ramach konsultacji społecznych
Odbędą się dwa seminaria internetowe, aby zwiększyć przejrzystość projektu wytycznych.
Seminarium internetowe na temat „Badania toksykologiczne w celu przedłożenia dokumentacji dotyczącej enzymów spożywczych” odbędzie się w dniu 29 marca 2021 r. godzinach 09.30-12.30 (czasu środkowoeuropejskiego) (więcej informacji można znaleźć na tej specjalnej stronie internetowej).
Seminarium na temat „Model FEIM - szacowania narażenia dietetycznego na enzymy spożywcze” w dniu 31 marca 2021 r., 09.30-12.30 (CET) (więcej szczegółów można znaleźć na tej specjalnej stronie internetowej).
Warsztaty internetowe dla zainteresowanych stron po konsultacjach publicznych
Po konsultacjach publicznych, w dniach 21 i 22 czerwca 2021 r. (14: 00–18: 00 czasu środkowoeuropejskiego), zaplanowano warsztaty internetowe z udziałem odpowiednich zainteresowanych stron. Celem jest omówienie uwag zgłoszonych podczas konsultacji społecznych i wymiana poglądów. Formularz rejestracyjny on-line będzie dostępna w najbliższej przyszłości.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Na mocy rozporządzenia 2021/279 ustanowiono szczegóły wdrażania przepisów w zakresie rolnictwa ekologicznego. Określono m.in. etapy procedury stosowane przez podmioty w przypadku podejrzenia niezgodności z przepisami z powodu obecności niedopuszczonych produktów lub substancji, metodykę urzędowego postępowania wyjaśniającego oraz warunki stosowania niektórych oznaczeń.
Najnowsza nowelizacja załączników rozporządzenia Komisji (UE) nr 852/2004 włączyła do przepisów w sprawie higieny środków spożywczych regulacje dotyczące zagwarantowania kultury bezpieczeństwa żywności oraz redystrybucji żywności.
Projekt nowelizacji ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych zakłada wprowadzenie dobrowolnego oznakowania „DobrostanPlus” dla produktów odzwierzęcych. Celem planowanych zmian uznać należy umożliwienie podmiotom przekazania informacji o warunkach podwyższonego dobrostanu utrzymywania zwierząt, a więc niejako wyróżnienie produktów na rynku.