Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Barwa stanowi ważny czynnik podczas podejmowania decyzji. Tego typu wybory podejmujemy każdego dnia spożywając posiłek czy wykonując zakupy. Dlatego możliwość komunikacji liczbowej koloru zamiast opisu słownego jest istotna w precyzyjnym informowaniu o prawidłowym wrażeniu wzrokowym. Dzięki temu możemy monitorować zmiany barwy, która w żywności jest wskaźnikiem o stanie surowców i produktów. Sami doskonale wiemy jak zwodnicze mogą być opisy. Z życia codziennego wiemy, że czerwony może okazać się bordowym dla klienta i amarantowym dla dostawcy. Dlatego tak ważne są pomiary, które gwarantują wysoki poziom wymienności danych, a pełna funkcjonalność w samym urządzeniu sprawia, że można mierzyć surowce i produkty pod różnymi postaciami.
Surowce spożywcze poddawane są procesom technologicznym i przechodząc łańcuch transportowo-magazynowy znajdują się potem na półkach sklepowych. To pokazuje, że w codziennej pracy osób odpowiedzialnych za żywność pojawiają się zapewne pytania:
Dlatego mając do dyspozycji urządzenie pomiarowe możemy w prosty sposób mierzyć surowce i produkty. W takiej sytuacji w laboratorium warto mieć stacjonarny spektrofotometr Konica Minolta CM-5, na którym możemy sprawdzać praktycznie wszystko. Począwszy od surowców, na przykład: mięso, przyprawy, oleje, buliony, osłonki i próbki sypkie, pasty, proszki, konsystencje stałe, aż po płynne – zarówno nieprzeźroczyste, jak i prześwitujące. Dzięki temu, że urządzenie posiada wyświetlacz mamy pełną możliwość obsługi bez komputera. Wyniki pomiarów są automatycznie zapamiętywane i można zapisać do 1000 wzorców i 4000 próbek. W celu przeniesienia wyników do komputera możemy użyć pamięci USB lub posługiwać się na stałe programem Spectra Magic NX.
Urządzenie to możemy używać do kontroli nabiałów, owoców, warzyw pod różnymi postaciami jak również do wędlin, parówek, pasztetów i bulionów. Właśnie dzięki aż 3 możliwościom wyboru odpowiedniego pola pomiarowego dla próbek nieprześwitujących: Ø30mm, Ø8mm i Ø3mm. Ta pierwsza największa świetnie się sprawdza dla konsystencji w postaci proszków, past czy płynów. Również możemy mierzyć duże powierzchnie próbek stałych jeśli mamy jednorodny wyrób. Kiedy dla przykładu gotowy wyrób ma małe miejsca, które są istotne do pomiaru, to wtedy możemy przestawić układ optyczny na pomiar o najmniejszym polu.
Zalety pomiarów to przede wszystkim fakt, że nie będziemy się opierać na ocenach wzrokowych, ale będziemy mieć faktyczny wynik pomiaru. Dzięki temu możemy oceniać, czy wyrób jest odpowiedni w stosunku do naszych kryteriów lub zmierzonych wzorcowych wyrobów. Powyższe aspekty przedstawiają szeroką elastyczność wykorzystania tylko jednego urządzenia do pomiaru zarówno surowców, produktów i własności opakowań. Przez to oszczędzamy miejsce i czas.
Mając do dyspozycji urządzenie do pomiaru barwy pomijamy kwestie przetrzymywania wzorcowych surowców i produktów, które mają nam przedstawiać pożądaną barwę. Dlaczego? Raz zmierzona próbka zostaje w pamięci urządzenia.
Obecnie dużo mówi się o pracach badawczo-rozwojowych w dziedzinach opakowań kompostowalnych. Ta dziedzina zapewne obejmuje potrzebę sprawdzania parametrów barwy i przeźroczystości. Można je przeprowadzać na tym samym urządzeniu, którym tradycyjnie sprawdzamy nasze surowce i produkty.
Warto pamiętać, że pomiary produktów stałych są w większości bezinwazyjne. To może mieć duże znaczenie szczególnie w owocach i warzywach. Dodając do tego fakt, że spektrofotometr może być w wersji ręcznej to dużo prościej można prowadzić pomiary środowiskowe, gdzie również wtedy możemy sprawdzać za pomocą dodatkowych mierników takie parametry, jak ilość chlorofilu czy nasłonecznienie. Pomiar koloru spektrofotometrem ręcznym można przeprowadzać również na dostawach surowców. Ergonomiczna budowa sprawia, że pomiary barwy można dokonywać w miejscu dostawy dla próbek nieprzeźroczystych. Pełna funkcjonalność jest dostępna w samym urządzeniu, a to oznacza, że dane będą zapamiętane, a wyniki pomiarów można wydrukować od razu. Jeżeli zamierzamy szerzej analizować dane pomiarowe to można wykonywać je z poziomu programu lub przesłać dane do najpopularniejszego arkusza kalkulacyjnego. Seria urządzeń przenośnych umożliwia wzięcie ze sobą urządzenia na przykład na produkcję czy inne miejsce i wykonanie szybko pomiaru. Jeśli zależy nam na automatycznym wysyłaniu wyników do centralnej bazy, to można przeprowadzić integrację urządzenia, np. z istniejącym system do zarządzania.
Jak Konica Minolta Sensing pomaga w aspektach kontroli żywności?
Barwa żywności jest istotnym tematem, który dotyka nas wszystkich codziennie. Nieświadomie jako konsument bierzemy produkty, których barwę akceptujemy. Jak Konica Minolta Sensing pomaga w aspektach kontroli żywności? Otóż firma ma ogromne doświadczenie w szeroko pojętych technologiach optycznych, a Dział Sensing od ponad 40 lat projektuje i produkuje urządzenia pomiarowe wysokiej klasy. Dotyczy to urządzeń laboratoryjnych, ręcznych jak i pomiarów z dziedziny światła. Ten ostatni typ pomiarów może być ciekawy dla osób odpowiedzialnych za badania konsumenckie. Oznacza to, że podczas takich testów można mierzyć i kontrolować oświetlenie czyli takie parametry, jak ilość światła, barwę i jej jakość, a przez to wpływ na podejmowanie decyzji kupujących. Dotyczy to oświetlenia sztucznego, jak i naturalnego.
Jako polski zespół tej firmy dbamy, by każde wdrożone urządzenie było wcześniej sprawdzone przez klienta – zarówno na drodze prezentacji jak i wtedy, gdy jest potrzeba przetestowania na produktach, które dla klienta wydają się nie do zmierzenia. Dlatego istotne jest dla nas, by każde wdrożone urządzenie miało sens. Oznacza to, że jeszcze przed zakupem klient doskonale wie, że pomiar koloru na urządzeniu Konica Minolta będzie ważny i poprawny. Dlatego łącznie z urządzeniem jest przekazywany zbiór informacji o metodzie pomiarowej i czynnikach wpływających na pomiar. Łatwo je zweryfikować i eliminować głównie z tego powodu, że pomiar jest prosty i szybki. Możliwości pomiarowe sprawiają, że oprócz pomiarów surowców i produktów można wejść w obszar sprawdzania opakowań czy kontrolowania barwy znaków firmowych.
Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani odpowiednimi urządzeniami do pomiarów barwy, stopnia przepuszczalności światła czy światła to zapraszamy do kontaktu. Chętnie doradzimy i wspomożemy przy takich projektach.
Konica Minolta Sensing Europe B.V. Sp. z o.o. Oddział w Polsce
Skarbowców 23a, 53-025 Wrocław
tel.: +48 71 734 52 11
e-mail: Info.Poland@seu.konicaminolta.eu
Przeczytaj także
Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis, odkrył naturalny niebieski barwnik - błękit cyjan. Uzyskali go z czerwonej kapusty i będzie on alternatywą syntetycznych niebieskich barwników spożywczych, takich jak szeroko stosowany FD&C Blue No. 1.
Okrągłe, podłużne, miękkie, twarde, chropowate, gładkie, a przede wszystkim – kolorowe. Owoce i warzywa są niezwykle różnorodne nie tylko pod względem kształtu, ale i barwy.
Kolor czerwony oznacza „zielone światło – możesz to zjeść!” Zielony z kolei: „hmm, lepiej nie!”. Reguła zupełnie odwrotna niż schemat sygnalizacji świetlnej jednak pomagająca naszemu mózgowi dokonać wyboru...