Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Z powodu koronawirusa FDA nie będzie przeprowadzać inspekcji bezpieczeństwa żywności poza granicami USA przynajmniej do maja. Jest to związane z ograniczeniami w podróżach przedstawicieli rządu federalnego, a nie z żywnością. Mimo że FDA informuje, iż akcja to tylko odroczenie inspekcji, to jest ona równoznaczna z zawieszeniem działań kontrolnych. Inspekcje ds. kontroli żywności w portach lądowych i morskich przy wejściu do Stanów Zjednoczonych będą kontynuowane w ramach normalnych działań krajowych rządu.
FDA opiera tę decyzję na szeregu czynników, w tym na zaleceniach Departamentu Stanu dotyczących podróży na poziomie 4, wg których obowiązuje zakaz podróżowania dla pracowników rządu USA.
Agencja w dalszym ciągu podtrzymuje swoje stanowisko o braku zdolności do rozprzestrzeniania się koronawirusa poprzez żywność, twierdząc, że nie ma dowodów na to, że żywność lub opakowania żywności są powiązane z transmisją COVID-19.
Jednakże, urzędnicy ds. zdrowia publicznego twierdzą, że wirus może przetrwać na twardych powierzchniach, takich jak plastik, stal nierdzewna i inne metale, które często mają kontakt z żywnością. Wg FDA zalecenia by oczyszczać, izolować, gotować i chłodzić są najważniejszą bronią w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się wirusa.
Obawy dotyczące gastronomii
Wg FDA obawy społeczne dotyczące pracowników gastronomii, którzy mogliby być źródłem rozprzestrzeniania się koronawirusa nie są oparte na faktach.
Koronawirus, który powoduje COVID-19 rozprzestrzenia się z człowieka na człowieka. CDC – Departament Zdrowia i Opieki Społecznej USA zaleca, aby w razie choroby pozostać w domu do czasu, aż osoba poczuje się lepiej i nie będzie już stwarzać ryzyka zakażenia innych. Każdy, kto zajmuje się obsługą, przygotowywaniem i serwowaniem żywności, powinien zawsze przestrzegać bezpiecznych procedur postępowania z żywnością, takich jak częste mycie rąk i powierzchni.
Nadzór nad importowaną do USA żywnością
Urzędnicy uważają, że FDA będzie w stanie utrzymać nadzór nad międzynarodowymi producentami i importowanymi produktami żywnościowymi przy użyciu alternatywnych narzędzi i metod.
Obejmują one odmowę wpuszczenia niebezpiecznych produktów na teren USA, badania fizyczne i/lub pobieranie próbek produktów na amerykańskich granicach, przeglądanie wcześniejszej historii zgodności firmy z przepisami, wykorzystywanie wymiany informacji od zagranicznych rządów w ramach umów o wzajemnym uznawaniu i poufności.
Przeczytaj także
W wyniku epidemii COVID-19 nastąpiło zmniejszenie wymiany handlowej owocami i warzywami z krajami azjatyckimi, a spadek popytu importowego doprowadził do prób przekierowania przesyłek znacznych ilości owoców i warzyw do innych części świata.
Biorąc pod uwagę szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa, analitycy z firmy Bernstein stwierdzili, że konsumpcja pakowanej żywności o dłuższym terminie przydatności do spożycia oraz żywności mrożonej wzrośnie tymczasowo, gdyż konsumenci będą przygotowywać się do potencjalnych kwarantann.
Epidemia koronawirusa rozprzestrzenia się coraz bardziej. Budzi to obawy czy żywność importowana z Chin do Europy może być zainfekowana i czy jest bezpieczna do spożycia.